Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Urządzeniem, które sprawdza się bardzo dobrze, jeśli chcemy mieć ciepło w domu, a jednocześnie jest przyjazne dla środowiska naturalnego jest pompa ciepła. Pozwala ona również na ogrzanie wody. Coraz więcej mówi się o tym, że pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pieców węglowych, których użytkowanie skutkuje znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Z uwagi na to, że pompy ciepła są różne, można bez problemu znaleźć model idealnie wpisujący się we własne potrzeby, oczekiwania i możliwości. Obecnie są to jedne z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Co ważne, na ich montaż można otrzymać niemałą dotację.

Pompa ciepła – co to za urządzenie?

Mianem pomp ciepła określa się te urządzenia skonstruowane do ogrzewania budynków i wody, które wykorzystują energię pobierają ze środowiska. Oznacza to, że żadna pompa ciepła nie jest zdolna do samodzielnego wyprodukowania energii. To z kolei przekłada się na to, że jej praca nie wiąże się z emisją popiołu, spalin czy innych szkodliwych substancji. W zależności od wybranego rodzaju bazuje ona na energii pochodzącej z:

  • gruntu;
  • wody;
  • powietrza.

Po odpowiedniej obróbce trafia ona do instalacji grzewczej. Zainteresowanych tego rodzaju urządzeniami zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła bardzo często porównywane jest do działania lodówki. Różnica polega na tym, że lodówka usuwa powietrze ciepłe, odprowadzając je na zewnątrz, zaś pompa ciepła eliminuje z wnętrza powietrze zimne, zaś doprowadzając powietrze ogrzane. Źródło ciepła w przypadku pomp ciepła może być bardzo różne, co wskazaliśmy wcześniej. Warto pamiętać, że w każdej pompie ciepła nieustannie zachodzą takie procesy, jak parowanie oraz skraplanie, które są niezbędne do tego, aby pompa działała jak należy.

Czy korzystanie z pompy ciepła jest drogie?

Tym, co skłania coraz więcej osób do skorzystania z pompy ciepła są nieustannie rosnące koszty ogrzewania domu paliwami stałymi i gazem. W przypadku pomp ciepła jedyny większy wydatek wiąże się z jej montażem. Co jednak ważne, ci, którzy montują takie urządzenie pierwszy raz mogą liczyć na niemałą dotację. Samo użytkowanie pompy ciepła nie generuje dużych kosztów, co oznacza, że urządzenia te są naprawdę opłacalne. Warto zdecydować się na nie wówczas, gdy chcemy mieć ciepło w domu, zależy nam na środowisku naturalnym, a jednocześnie boimy się wysokich rachunków.