Jakie okna wybrać do nowego domu?

Jakie okna wybrać do nowego domu?

Współczesne systemy okienne są wytwarzane z dbałością o najmniejszy szczegół. Posiadają doskonałe parametry techniczne, dzięki czemu spełniają wymogi budownictwa energooszczędnego. Jakie okna wybrać do nowego domu? Przed zakupem stolarki okiennej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Sprawdźmy, jakie właściwości mają znaczenie dla energooszczędności budynku i ochrony przed hałasem dobiegającym z ulicy.

 

Jakie okna do nowego domu wybrać?

Wiele zależy od naszych osobistych preferencji i potrzeb domowników. Do wyboru mamy systemy wyprodukowane z drewna, aluminium lub PCV. Wszystkie wymienione rodzaje charakteryzują się podobnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Pod warunkiem, że zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów i przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Na popularności zyskują okna aluminiowe, które są wyjątkowo stabilne i odporne na uszkodzenia. Dużą popularnością cieszą się modele drewniane. Wybierając takie okna, musimy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji ram okiennych.

Zdecydowana większość właścicieli domów i inwestorów decyduje się na zakup modeli PCV. Okna wykonane z trwałego tworzywa wykazują zdecydowanie większą odporność na wilgoć oraz działanie czynników atmosferycznych niż drewniane. Większość dostępnych egzemplarzy możemy nabyć w atrakcyjniejszej cenie niż systemy wykonane z drewna sosnowego czy aluminium. W przypadku modeli PCV nie musimy też tracić cennego czasu na zabiegi konserwacyjne. Pielęgnacja okien PCV ogranicza się wyłącznie do regularnego usuwania zabrudzeń na powierzchni ram.

 

Jakie parametry mają szczególne znaczenie?

Wybierając produkty stolarki okiennej, warto zainteresować się zwłaszcza właściwościami termoizolacyjnymi oraz dźwiękoszczelnymi. Od nich zależy nie tylko, jak wiele ciepła będzie uciekać z domowego wnętrza. Istotnie wpływają również na komfort akustyczny na co dzień.

  • Współczynnik Uw – to wyznacznik przenikalności cieplnej, który mierzony jest w jednostce W/m2K. Im mniejsza wartość, tym lepsze parametry izolacyjne zachowują okna. Modele energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,9-0,8 W/ m2K.
  • Współczynnik Rw – stanowi wskaźnik izolacyjności akustycznej. Jeśli mieszkamy w pobliżu torów kolejowych lub ruchliwej ulicy, sprawdzą się okna o izolacji akustycznej na poziomie 45-50 dB. W spokojnej okolicy przydadzą się egzemplarze o wartości współczynnika Rw 32-35 dB.

 

Okna do nowego domu

Na polskim rynku dostępne są różnorodne systemy okienne. Jakie wybrać okna do nowego domu? Szczególnym powodzeniem cieszą się modele, które zostały wyprodukowane z polichlorku winylu. Oferta rynkowa dotyczy okien PCV w wersji dwu- i trzyszybowej. Optymalnym wyborem są egzemplarze, które zostały wyposażone w pakiet 3 szyb, złożone z warstw oddzielonych od siebie gazem szlachetnym. Okna trzyszybowe charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną i akustyczną. Z powodzeniem sprawdzą się w nowych domach oraz mieszkaniach.

Wybierając okna o lepszych parametrach możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Dobrej jakości modele PCV są również dźwiękoszczelne oraz odporne na obciążenie wiatrem. Niektóre z nich zostały wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, co zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo użytkowania. Energooszczędne modele można przykładowo znaleźć w ofercie firmy Domel. Szczególnym powodzeniem cieszy się okno Energetic, które optymalnie chroni przed nadmiernymi stratami ciepła oraz hałasem.

 

Podsumowanie

W jakie systemy okienne warto zainwestować? W nowym domu doskonale sprawdzą się okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, których konstrukcja opiera się na sześcio– lub siedmiokomorowym systemie profili. Możliwie najlepszym wyborem są modele wyposażone w zestaw trzech szyb, ciepłe ramki oraz uszczelki środkowe i oporowe. Wybierając okna do nowego domu należy też przyjrzeć się bliżej parametrom izolacyjności akustycznej, rodzajowi okuć czy zabezpieczeń antywłamaniowych.