Dlaczego rosół jest mętny? Sposoby klarowania rosołu!

Dlaczego rosół jest mętny? Sposoby klarowania rosołu!

Rosół to danie, którego nie może zabraknąć na polskim stole. Popularna zupa rozgrzewa w trakcie choroby, uświetnia rodzinne obiady i stanowi nieodłączny element imprez, takich jak np. wesela. Rosół bywa wręcz nazywany królową zup. Nic dziwnego, skoro to właśnie on jest podstawą wielu innych dań, stanowiąc zastrzyk energii dla zmęczonego organizmu.

 

SPIS TREŚCI

  1. Dlaczego rosół mętnieje?
  2. Klarowanie rosołu – na czym polega?
  3. Sprawdzone sposoby jak wyklarować rosół!
  4. Nasz przepis na pyszny i klarowny rosół!

Dlaczego rosół mętnieje?

Wbrew pozorom, przygotowanie idealnego rosołu wcale nie jest łatwe. Pomimo tego, że w teorii ugotowanie pysznej zupy polega na wrzuceniu odpowiednich składników do garnka, w praktyce okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował przyrządzić idealną potrawę. Wspaniały smak z dzieciństwa jest trudny do odtworzenia. Nasze babcie i mamy potrafią bowiem przygotować zupę w oparciu o dawne receptury, które sprawdzone zostały w kuchniach przez wiele poprzednich pokoleń. Okazuje się jednak, że stając samodzielnie przed tego typu wyzwaniem, napotykamy na pewne trudności.

Czemu rosół jest mętny? To pytanie zadawał sobie chyba każdy z nas, patrząc na bulgoczącą w garnku zupę. Zmętniały rosół to zmora większości domowych kucharzy. Jak uczy życie, mętny rosół pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy nim ugościć zaproszonych bliskich i znajomych. Co zrobić jak rosół zmętnieje? Czy da się jeszcze uratować smak i wygląd potrawy? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy przede wszystkim znaleźć przyczynę, a zarazem odpowiedź na pytanie, czego nie robić aby rosoł nie był mętny?

Jak się okazuje, rosół mętny to konsekwencja jednego małego, ale zarazem niezwykle istotnego błędu. Nieapetyczny wygląd zupa nabiera z powodu białka, które wytraca się w procesie gotowania mięsa. Czemu rosół jest mętny? Właśnie dlatego, że często zapominamy usuwać tłuszcz z zupy w trakcie gotowania potrawy. To nie tylko zaniedbanie początkowych kucharzy, ale również częste zachowanie w kuchni doświadczonych pań domu. Roztargnienie i wykonywanie wielu czynności jednocześnie powoduje, że nie zawsze przykładamy uwagę do tego typu działań.

Niestety, to właśnie mętny rosół pojawia się na naszym stole. Inną przyczyną mętny rosół, dlaczego pojawia się w naszym garnku, jest rozpoczynanie gotowania od zalania mięsa gorącą wodą. Efektem jest natychmiastowe wydzielanie się wspomnianego już białka. Proces ten ciężko zatrzymać, a jego efekty są trudne do usunięcia. Dlatego też dobrym sposobem na to, żeby rosół był klarowny, jest umieszczanie mięsa w zimnej wodzie i dopiero wtedy gotowanie składników na zupę.

mętny rosół

Klarowanie rosołu – na czym polega?

Ugotowanie mętnego rosołu to częsty wypadek przy pracy nawet najlepszego kucharza. Nie da się ukryć, że błędy popełniają nie tylko początkujący. Trzeba wiedzieć jednak, że istnieją skuteczne sposoby na to, jak uratować mętny rosół?

Wbrew pozorom, gdy rosół zmętnieje potrawę można jeszcze uratować. Z pomocą przychodzi tutaj klarowanie. W teorii klarowanie to oczyszczanie płynów, prowadzące do uzyskania jak największego stopnia przeźroczystości.

Klarowanie rosołu polega na usunięciu z niego białka, które wytrąciło się w zbyt dużej ilości. Klarowy rosół nabiera apetycznego wyglądu i powoduje, że z chęcią sięgają po dokładkę nawet największe niejadki. Co zrobić żeby rosół był klarowny? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie to warunek sukcesu w kuchni i sposób na to, jak uratować mętny rosół.

jak wyklarować rosół

Sprawdzone sposoby jak wyklarować rosół!

To, jak zrobić klarowny rosół, zależy od wielu czynników. Na rosół klarowny składa się bowiem cały proces i etapy działań, jakie należy podjąć. Droga do sukcesu w kuchni zaczyna się już przed rozpoczęciem gotowania. Co zrobić alby rosół był klarowny? Z pewnością należy rozmrozić, a następnie dobrze umyć i oczyścić mięso. Pamiętajmy też, aby umieścić je w zimnej, a nie w gorącej wodzie.

Dobry sposób na mętny rosół to regularne usuwanie szumowin podczas gotowania. Dzięki temu nasza zupa nabierze smakowitego wyglądu i apetycznej przeźroczystości. Pomimo takich działań, czasem możemy jednak zauważyć, że w garnku pojawia się rosół mętny co zrobić w takiej sytuacji? Ratunkiem dla zupy może być np. cebula. Wielu kucharzy twierdzi, że to rozwiązanie już wielokrotnie ratowało danie przed porażką. Przekrojoną cebulę należy wcześniej opalić nad palnikiem lub podpiec w piekarniku, a następnie wrzucić do bulgoczącej zupy. To sprawdzone rozwiązanie, gdy rosół jest mętny.

Jeśli nie lubimy cebuli i nie mamy jej akurat w kuchni, można wykorzystać inne pomysły na to, jak sklarować rosół. Przydadzą się do tego np. kostki lodu. Lód spowoduje wytrącenie się tłuszczu, który po wystygnięciu zupy będzie można zebrać z jej powierzchni. Mętny rosół co zrobić gdy nie mamy akurat gotowego lodu?  Można śmiało wykorzystać zimną wodę. Cała sztuczka polega na dolaniu zimnej wody jeszcze podczas gotowania. To dobry sposób na to, co zrobić z mętnym rosołem. Trzeba jednak uważać, by za bardzo nie rozwodnić zupy. Gdy rosół jest mętny zarówno woda, jak i lód mogą uratować potrawę przed wylaniem z powodu braku chętnych do konsumpcji.

Ostatnim sposobem na to, co zrobić, żeby rosół nie był mętny, jest dodanie do gotującego się wywaru 1 lub 2 kurzych jajek. Idealnie wchłoną one tłuszcz i będzie można je ściągnąć z powierzchni rosołu. To kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wyklarować rosół. Mętny rosół porady pozwolą na uniknięcie kulinarnej wpadki i zaserwowanie gościom pysznej zupy.

co zrobić żeby rosół nie był mętny

Nasz przepis na pyszny i klarowny rosół!

Jak ugotować klarowny rosół, który dodatkowo będzie smaczny i zdrowy? Gotowanie potrawy należy rozpocząć od przygotowania ok. 0,5 kg świeżego mięsa, a także warzyw – cebuli, pora, selera, marchewki i pietruszki, ziele angielskie. Warto wykorzystać warzywa od sprawdzonego dostawcy, dzięki temu rosół będzie miał naturalny, głęboki smak. Przyda się również świeżo zmielony pieprz oraz sól. Aby zupa była pyszna i apetyczna, przygotowany kawałek kurczaka należy dobrze oczyścić, umyć i zalać zimną wodą.

klarowny rosół

Do garnka trzeba również wrzucić pokrojone warzywa pamiętając, by cebulę opiec w piekarniku lub nad palnikiem. Wywar gotuje się ponad godzinę na małym ogniu. Ostatnim krokiem jest przyprawienie zupy. Oprócz soli i pieprzu można również dodać lubczyk albo natkę pietruszki. Mętny rosół co robić, jeśli zauważymy pojawiający się problem? Wszystkie informacje znalazłeś już w naszym poradniku! Teraz pozostało już tylko spróbować pysznego, pożywnego i rozgrzewającego dania.