Tamaryszek francuski na pniu – Uprawa, odmiany i pielęgnacja!

Tamaryszek francuski na pniu – Uprawa, odmiany i pielęgnacja!

Rośliny szczepione na pniu to niezastąpione rozwiązanie dla małych ogrodów, w których nie ma miejsca na rozłożyste krzewy i wysokie drzewa. Miniaturowe drzewka świetnie sprawdzają się również na balkonach, czyli wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona. To wyjątkowy sposób, by z niewielkich rozmiarów ogrodu czy tarasu uczynić efektowne miejsce odpoczynku i relaksu.

 

SPIS TREŚCI

  1. Tamaryszek francuski – opis krzewu
  2. Tamaryszek szczepiony na pniu – uprawa i pielęgnacja!
  3. Ile kosztuje sadzonka tamaryszka szczepionego na pniu?
  4. Jak wygląda kwitnący krzew tamaryszku szczepionego na pniu?
  5. Popularne odmiany tamaryszka

 

Tamaryszek francuski – opis krzewu

Rośliny szczepione na pniu powstają poprzez zaszczepienie na innej roślinie, która stanowi dla nich podkładkę. Jednak to jeszcze nie wszystko. Rośliny pienne, bo tak są one inaczej nazywane, szczepi się w górnej części pnia. To powoduje, że nie osiągają one zbyt efektownych rozmiarów. Wprost przeciwnie, w wyniku takich działań wyrastają miniaturowe drzewka, stanowiąca świetną ozdobę małych ogrodów i balkonów.

Wśród krzewów ozdobnych zdecydowany prym wiodą tamaryszki. W tej grupie natomiast wyróżnia się zwłaszcza tamaryszek francuski. Choć pochodzi on z ciepłych rejonów Włoch, Francji i Hiszpanii, podbił serca miłośników ogrodnictwa z wielu innych krajów Starego Kontynentu, w tym również z Polski.  Tamaryszek szczepiony na pniu wyróżnia się spośród innych krzewów subtelnym wyglądem i zachwycającym stylem kwitnienia.

W okresie od czerwca do sierpnia gałązki pokrywają się tysiącami drobnych kwiatuszków, skupiających się gęste wiechy. Kwitnący kwiat tamaryszku sprawia ulotne wrażenie, przypominając nieco subtelną mgiełkę. Ten rozłożysty krzew zachwyca wyglądem i to nie tylko miłośników przyrody. Zima to z kolei czas, gdy tamaryszek francuski na pniu zamienia się w zbiór rózgowatych gałęzi. Ozdobne opadają bowiem po okresie letniej wspaniałości.

Tamaryszek na pniu nie osiąga imponujących rozmiarów. Za to wyśmienicie sprawdza się w ogrodach i parkach. Odpowiednio pielęgnowany, zachwyca gości i przechodniów. Może występować pojedynczo, ale efektownie wygląda również w grupie innych roślin podobnego typu. Pomimo tego, że w polskich warunkach tamaryszek francuski osiąga wysokość ok. 3 m, roślina bardzo się rozrasta. Dlatego też warto ją przycinać, formując np. kształt kuli. Aby móc w pełni cieszyć się z jej pięknego wyglądu, przycinać krzew należy w kwietniu, jeszcze przed kwitnieniem.

tamaryszek drobnokwiatowy na pniu

Tamaryszek szczepiony na pniu – uprawa i pielęgnacja!

Pomimo wyjątkowego wyglądu, tamaryszek francuski uprawa jest stosunkowo łatwa. Roślina ta jest bardzo wytrzymała i nie wymaga specjalnego nawożenia. Do uprawy najlepsza będzie lekka gleba, cechująca się umiarkowaną wilgocią. Jednak tamaryszek na pniu nie pogardzi również słabszą, piaszczystą ziemią.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie ten krzew liściasty, warto wybrać miejsce nasłonecznione. Głęboki system korzeni sprawia, że tamaryszek francuski na pniu jest odporny na suszę. Niemniej jednak w trakcie długotrwałych upałów, należy roślinę podlewać sporą ilością wody. Tamaryszek szczepiony na pniu jest również odporny na przemarzanie. Niestety, ma również pewne słabości – jest podatny na szkodniki i choroby, zwłaszcza te grzybowe. Warto również od razu zdecydować się na miejsce, w którym roślina będzie mogła zostać. Tamaryszek francuski nie lubi bowiem przesadzania. Jeśli zajdzie taka konieczność, należy jednak skupić się na skróceniu jego korony.

tamaryszek francuski na pniu

Ile kosztuje sadzonka tamaryszka szczepionego na pniu?

Tamaryszek francuski na pniu to stosunkowo niedroga roślina. Dlatego też jest często spotykana w przydomowych ogrodach, balkonach czy publicznych parkach. Tamaryszek francuski cena waha się w granicach 20-30 zł. To koszt jednej sadzonki szczepionej na pniu. Sadzonki samych krzewów są znacznie tańsze.

Tamaryszek sadzonki można dostać w większości dobrze zaopatrzonych szkółek roślin i krzewów. Ich cena wynosi nawet połowę tej, którą trzeba zapłacić za sadzonkę szczepioną na pniu. Tak więc tamaryszek na pniu cena nie jest zaporowa dla przeciętnego miłośnika pięknych ogrodów i wyjątkowych ozdób balkonowych.

Jak wygląda kwitnący krzew tamaryszku szczepionego na pniu?

Rośliny pienne, czyli takie, które zostały zaszczepione na pniu, są z reguły proste w uprawie i nie wymagają specjalnego podłoża ani nawożenia. Dzięki niewielkim rozmiarom, krzewy sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma do zagospodarowania zbyt dużej przestrzeni. Te urokliwe, choć niewielkie drzewka zdobić mogą np. balkony lub małe ogrody. Tamaryszek drobnokwiatowy na pniu jest łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi.

Tamaryszek francuski cena w pewnym stopniu tłumaczy ich dużą popularność. Przede wszystkim jednak krzew ten zachwyca drobnymi kwiatami, które gęsto pokrywają wszystkie gałązki. Decydując się na tamaryszek sadzenie należy zaplanować w miejscu odsuniętym od płotów, ogrodzeń i innych przedmiotów, mogących stanowić barierę dla rośliny. Tamaryszek francuski na pniu rozrasta się bowiem znacząco, w okresie kwitnienia przypominając wielką, puchatą kulę.

tamaryszek francuski

Popularne odmiany tamaryszka

W polskich ogrodach spotkać można trzy odmiany tamaryszka. Są to:

  • tamaryszek drobnokwiatowy,
  • tamaryszek pięciopręcikowy,
  • tamaryszek francuski.

Tamaryszek francuski jest najbardziej popularną odmianą w naszych ogrodach. Nieco rzadziej występującym rodzajem jest tamaryszek drobnokwiatowy na pniu. W sprzyjających warunkach osiąga on nawet 4 m wysokości. Roślina najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia. Wtedy to pokrywa się drobnymi kwiatami o delikatnym różowym odcieniu. Wyróżnia się ciemnobrązowymi pędami, przyjmującymi niemalże czarny kolor w okresie zimowych mrozów. Tamaryszek pięciopręcikowy to z kolei najrzadziej występująca odmiana w Polsce, zapewne dlatego, że roślina ta jest bardzo mało odporna na mróz.

tamaryszek

Tamaryszek rozgałęziony, bo tak inaczej nazywany jest ten krzew, kwitnie później niż tamaryszek francuski, bo dopiero późnym latem. Cechą charakterystyczną tej odmiany są również szarozielone liście. Pomimo tego, że zarówno tamaryszek drobnokwiatowy, jak i tamaryszek pięciopręcikowy odznaczają się wyjątkowym urokiem, polskie serca i ogrody podbija przede wszystkim tamaryszek francuski na pniu. To wyjątkowa roślina, która warta rozważenia jest wszędzie tam, gdzie stosunkowo niewielka przestrzeń potrzebuje nieco piękna i zmysłowego charakteru.