Oczyszczanie ścieków komunalnych – jak wygląda proces i co warto wiedzieć na temat gospodarki ściekowej?

Oczyszczanie ścieków komunalnych – jak wygląda proces i co warto wiedzieć na temat gospodarki ściekowej?

Dostęp do wody wydaje nam się czymś oczywistym. Nieszczególnie zastanawiamy się nad tym, co dzieje się ze ściekami, które produkujemy, a tych jest niemało. Otóż wyobraźcie sobie, że tylko jedna osoba produkuje średnio 135 litrów ścieków na dobę. Co więc dzieje się z tymi ściekami? Dziś podpowiemy Wam jak ważne jest oczyszczanie ścieków komunalnych.

Oczyszczanie ścieków komunalnych – co warto wiedzieć?

Tylko odpowiednia optymalizacja procesów oczyszczania ścieków zapewnia maksymalną efektywność. Trzeba zdawać sobie sprawę, że funkcjonowanie gospodarstw domowych, ale i zakładów przemysłowych nie byłoby możliwe gdyby nie wysoki stopień oczyszczania ścieków. Powstają ścieki w formie stałej i płynnej. Te gospodarczo-bytowe są odprowadzane do kanalizacji bądź przydomowych oczyszczalni lub szamba. Skład ścieków przemysłowych jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny i zróżnicowany. Ścieki przemysłowe zawierają złożone substancje organiczne i nieorganiczne. Są to choćby żywice, fenole, pestycydy, metale ciężkie. Ponadto należy pamiętać, że cały proces musi być monitorowany. W przeciwnym razie gdyby doszło do nadużyć, to zanieczyszczenia zawarte w ściekach mogłyby spowodować wysoki stopień skażenia środowiska. Redukcja substancji zanieczyszczających jest w pełni możliwa, wystarczy tylko wykorzystać właściwą metodę oczyszczania ścieków.

Metody oczyszczania ścieków komunalnych

Monitorowanie oczyszczania ścieków komunalnych odbywa się codziennie, zaś sam proces oczyszczania ścieków jest bardzo dokładnie przygotowany i zoptymalizowany. Wykorzystuje się tu metodę mechaniczną. Umożliwia ona wychwytywanie substancji stałych, które tworzą zawiesinę, ale też większych materiałów, choćby mas cząstek. W oczyszczaniu przemysłowym i komunalnym zastosowanie mają kraty oraz sita, przy czym muszą mieć one różną średnicę oczek. W ten sposób można usunąć osad, ale też większe elementy. Dodatkowo zanieczyszczenia zbierane są z krat. Następnie bada się ich skład i w zależności od składu mogą zostać przeznaczone do kompostowania, przeróbki fermentacyjnej dzięki której można uzyskać nawóz. Często mogą służyć do wytworzenia biogazu. Jeżeli są bardzo zanieczyszczone to są spalane. Mniejsze zanieczyszczenia usuwane są za pomocą piasków czy też mułów. Mowa tutaj o piaskownikach, które mają długie komory bądź rynny. Ścieki przepływają przez nie z niewielką prędkością, co umożliwia odseparowanie osadów. Skuteczne jest też wykorzystanie osadników wirowych, w przypadku których cięższe zanieczyszczenia usuwane są przy wykorzystaniu siły odśrodkowej. Filtracja mechaniczna jest naprawdę skuteczna.

Wydajność oczyszczania beztlenowego ścieków

Oczyszczanie ścieków komunalnych można wykonać za pomocą metody beztlenowej. Trzeba wiedzieć, ze jej wydajność nie przekracza 20%, biorąc pod uwagę wydajność oczyszczania tlenowego. Trzeba więc wiedzieć, że ta metoda najlepiej sprawdza się do oczyszczania ścieków z dużą zawartością substancji organicznych. Procesy beztlenowe zachodzą dosyć wolno. Z tego powodu należy dobrać odpowiedni pojemnik, który służy jako zbiornik wstępny. Można oczywiście zastosować osadnik gnilny. Optymalny czas przechowywania ścieków wynosi w tym przypadku 72 godziny. Oczywiście można go skrócić jeżeli zastosujecie oczyszczanie drenażowe. Wtedy też będzie on wynosił jedną dobę. Pamiętajcie jeszcze, że jeżeli czas przechowywania ścieków będzie zbyt krótki, to stałe zanieczyszczenia przedostaną się na poletko rozsączające, co z kolei może przełożyć się na zatkanie drenażu.