Zastanawiasz się nad oponami wielosezonowymi? Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat!

Zastanawiasz się nad oponami wielosezonowymi? Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat!

Opony samochodowe to kwestia bezpieczeństwa i komfortu jazdy, warto zatem dobrze przemyśleć to, jaki rodzaj ogumienia wybierzemy. Chodzi tutaj nie tylko o ich jakość i odpowiedni dobór poszczególnych parametrów, takich jak indeks głośności, przyczepność na mokrej nawierzchni, efektywność energetyczna czy indeks prędkości, ważny jest również rodzaj samej opony, a do wyboru mamy ogumienie letnie, zimowe i wielosezonowe, którego cechy i zalety poznasz za chwilę. Co zatem warto wiedzieć o oponach całorocznych? Już wyjaśniamy!

Opony wielosezonowe na każdą porę roku!

Istnieją trzy rodzaje opon samochodowych, które ze względu na swoją budowę są dedykowane do użytku w określonych temperaturach i warunkach atmosferycznych. W alternatywie dla dwóch kompletów opon – letnich i zimowych – producenci wprowadzili opony wielosezonowe, które z powodzeniem można użytkować przez cały rok. Mieszanka, z której zrobione jest takie ogumienie, sprawdza się dobrze w o wiele szerszym zakresie temperatur, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich lub zimowych.

Jeden komplet opon – czy to się sprawdza w Polsce?

Klimat umiarkowany, w którym leży Polska, w przypadku większości rejonów kraju zapewnia warunki, które dla opon wielosezonowych są naprawdę dobre. W roku notuje się w Polsce zazwyczaj kilkanaście dni upałów. Dni z pokrywą śnieżną i ujemnymi temperaturami jest więcej, jednak wszystko zależy od regionu. Przy czym okres z bardzo niskimi temperaturami również nie jest zbyt długi.

Wyjątek oczywiście stanowi północno-wschodnia część kraju oraz góry, gdzie zima pokazuje swoje bardziej srogie oblicze i może trwać dość długo. Warto tutaj jednak zauważyć, że bardzo często opony wielosezonowe posiadają bieżniki podobne do opon zimowych. Dzięki temu całkiem dobrze radzą sobie one z umiarkowanym zaśnieżeniem.

Zalety opon całorocznych

Opony wielosezonowe to rozwiązanie bardzo uniwersalne, które niesie ze sobą wiele korzyści. Trzeba oczywiście mieć na uwadze fakt, że jest to rodzaj kompromisu, co wiąże się z pewnymi ustępstwami. Takie opony nie będą nigdy tak wyspecjalizowane, jak ma to miejsce w przypadku opon dedykowanych dla danego sezonu. Niemniej dla standardowego użytku są one jak najbardziej wystarczające. Poza tym mają one wiele plusów. Jakich dokładnie?

Korzyści opon wielosezonowych:

  • jeden komplet opon – nie trzeba inwestować w dwa zestawy
  • nie tracimy czasu, nerwów i pieniędzy na sezonową wymianę opon
  • nie ryzykujemy uszkodzenia felgi w czasie wymiany opon
  • nie potrzebujemy miejsca do przechowywania drugiego kompletu opon

Podsumowując, opony całoroczne to spokój ducha, bo nie musimy denerwować się koniecznością wymiany, tym bardziej że tak naprawdę nigdy nie wiadomo do końca, kiedy jej dokonać i zazwyczaj kończy się to kolejką do wulkanizatora w czasie pierwszych większych opadów śniegu. Ponadto jest to również oszczędność pieniędzy i miejsca w garażu.

Nabycie tego typu opon jest zatem korzystną opcją, ciekawostką jest jednak to, że bardzo często są one mylone z oponami zimowymi. Bezpiecznym sposobem na ich zakup jest skorzystanie ze sklepu online Ucando.pl, gdzie tego typu części są odpowiednio skategoryzowane i nie trzeba się zastanawiać nad tym, jaki jest to rodzaj opony.

Oznaczenie opon całorocznych

Opony całoroczne mają zazwyczaj oznaczenie w postaci napisu: All Season, All Weather lub 4Season, często napisy te występują w towarzystwie oznakowania M+S oraz znaczka śnieżynki wrysowanej w górę. Opony wielosezonowe z oznaczeniem 3PMSF są dodatkowo predestynowane do jazdy w zimę – w krajach, gdzie jest wymagane ogumienie zimowe, są one uważane za opony zimowe.