Wertykulacja trawnika – niezbędny zabieg pielęgnacyjny

Wertykulacja trawnika – niezbędny zabieg pielęgnacyjny

Wertykulacja trawnika należy do zabiegów pielęgnacyjnych, które zaleca się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Czynność ta pozwala na usunięcie nadmiaru filcu oraz obumarłych części roślin, a nawet liści czy drobnych korzeni, które utrudniają wzrost nowych pędów trawy. Estetyczny trawnik to ten, o który użytkownicy regularnie dbają, więc przeprowadzają na nim omawianą wertykulację. Dzięki temu zabiegowi trawnik po kilku tygodniach staje się gęstszy, lepiej rośnie i ładnie się prezentuje. Jak przeprowadzać zabieg wertykulacji? Jakie narzędzia są do tego niezbędne i kiedy należy wykonać wertykulację?

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja to mechaniczny zabieg polegający na usunięciu zbitego filcu, mchu, obumarłych części roślin. Ich obecność na trawniku decyduje o pogarszającym się jego stanie. Nowe pędy nie mogą odpowiednio wzrastać, bo zostaje utrudniony dostęp wody, tlenu oraz słońca, a także substancji odżywczych.

Gdy podczas wertykulacji zostają usunięte wspomniane części roślin oraz filc, ziemia staje się luźniejsza, nowe pędy trawnika szybciej i efektywniej rosną, bo do wnętrza gleby dostają się tlen, woda, słońce oraz substancje odżywcze.

Kiedy przeprowadzać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika – kiedy powinna być przeprowadzona? Zaleca się jej wykonanie przynajmniej raz w roku, optymalnie zaś dwukrotnie.

Pierwszy raz przeprowadza się ją w kwietniu, gdy trawnik po zimie jest dość nieestetyczny i w najgorszym stanie. Trawnik powinien być skoszony, poza tym wertykulację przeprowadza się na trawniku, który ma za sobą co najmniej dwa sezony. Wcześniej wykonany zabieg może wpłynąć na nieprawidłowy wzrost trawnika.

Kiedy ostatnia wertykulacja trawnika? Drugi, czyli ostatni raz w ciągu roku, wertykulację dobrze jest przeprowadzić pod koniec września. Wtedy to rośliny przygotowują się na nadejście zimy, a zadbany trawnik, który nie jest pozostawiany w stanie nagromadzenia filcu i obumarłych części roślin, lepiej radzi sobie w trudnym okresie zimowym.

Jakie narzędzia są potrzebne do przeprowadzenia wertykulacji?

Do przeprowadzenia wertykulacji niezbędny jest wertykulator. To urządzenie, które posiada pionowo umieszczone noże, obracające się w trakcie przesuwania sprzętu, przez co dochodzi do nacinania darni.

Do wyboru są wertykulatory ręczne oraz mechaniczne. Pierwsza opcja sprawdza się tylko na bardzo małych terenach i trzeba mieć na uwadze, że wymaga użycia siły fizycznej. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wertykulatory mechaniczne, w tym elektryczne bądź spalinowe.

Modele elektryczne pracują ciszej i są ekologiczne, bo podczas ich pracy nie dochodzi do wytwarzania spalin. Minusem jest ograniczenie ze względu na zasięg kabla.

Z wertykulacją doskonale radzą sobie modele spalinowe. Są głośniejsze, cięższe i trzeba się liczyć z powstawaniem spalin, jednak pracują wydajniej i szybciej. Sprawdzają się zarówno na mniejszych, jak i większych przestrzeniach. Ponadto można ich używać nawet tam, gdzie nie ma pobliskiego źródła prądu. Uniezależnienie od energii elektrycznej i brak przewodu plączącego się pod nogami operatora wertykulatora to ogromne zalety.

Jak wykonać wertykulację?

Zanim trawnik zostanie poddany wertykulacji, należy skosić trawę. Na nisko skoszonym i najlepiej wilgotnym trawniku wykonuje się nacięcia darni na głębokości około 5-10 mm. Kolejno wertykulację się powtarza, urządzenie prowadząc w poprzek pierwszego toru wertykulacji. Należy wtedy pogłębić nacięcia do około 10-15 mm.

Jeśli na trawie jest gruby filc i dużo obumarłych części roślin, niekiedy konieczne jest trzykrotne powtórzenie wertykulacji na całej przestrzeni.

Co zrobić po wertykulacji?

Gdy już uda się usunąć filc, mech i obumarłe części roślin, należy je zgrabić z powierzchni trawnika poddanego zabiegowi wertykulacji. Odpady trzeba wyrzucić, nie można ich przeznaczyć na kompost, bo mogą być źródłem zarodników grzybów.

Kolejnym etapem jest dosianie trawy. Należy rozsypać nasiona na cienkiej warstwy żyznej ziemi bądź najpierw wsypać nasiona, a dopiero potem przykryć je ziemią. Całość trzeba delikatnie przegrabić, by nasiona zostały równomiernie rozprowadzone.

Cykliczne użytkowanie wertykulatora nie wymaga zakupu sprzętu na własność

Wertykulację wykonujemy minimum raz, ale nie częściej niż dwa razy do roku, w określonych porach. Wertykulatora używamy zatem na tyle rzadko, że nie musimy decydować się na jego zakup. Świetną alternatywą jest wypożyczenie tego sprzętu.

Wertykulator możesz wynająć w wypożyczalni Renta. Wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie, sprawdzić jego dostępność, wypożyczyć i już można wykonać wertykulację. Wynajem to mniejsze koszty, brak problemów z przechowywaniem czy serwisowaniem sprzętu, a przy tym możliwość skorzystania z urządzenia, które doskonale spełnia swoje funkcje.