W jakich sytuacjach warto zdecydować się na wypożyczenie SUV-a?

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na wypożyczenie SUV-a?

W ofercie działających w Polsce wypożyczalni samochodów znaleźć można auta z różnych segmentów. Poza niewielkimi modelami miejskimi i rodzinnymi kompaktami sporą popularnością cieszą się SUV-y, łączące w sobie terenową moc znaną z pojazdów z napędem 4×4 oraz duży komfort podróżowania luksusowych limuzyn. Kiedy warto zdecydować się na wypożyczenie SUV-a? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym charakteryzują się auta typu SUV?

SUV to skrót od angielskiego Sport Utility Vehicle, co w wolnym tłumaczeniu oznacza samochód sportowo-użytkowy. Nie jest ono jednak do końca poprawne, ponieważ auta te z reguły nie pełnią funkcji pojazdów użytkowych. Do tego stworzone są m.in. pick-upy. SUV-y z założenia mają służyć osobom aktywnym, lubiącym spędzać czas na łonie natury.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, zajmującej się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Pierwsze SUV-y pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i sprzedawane były jak auta terenowe klasy premium. Klasa SUV, jako oddzielny segment samochodów osobowych, została wyodrębniona w USA pod koniec lat 80. XX wieku. W przeciwieństwie do modeli stricte terenowych SUV-y mają bogatsze wyposażenie, dzięki czemu zapewniają dużo większy komfort podróżowania, nie tracąc przy tym właściwości jazdy po bezdrożach. Samochody te są więc wygodniejszą, wszechstronniejszą i praktyczniejszą wersją znanych powszechnie użytkowych aut z napędem 4×4.

SUV a crossover – jaka jest różnica?

Na rynku wypożyczalni samochodów powstał duży bałagan, jeśli chodzi o samochody typu SUV i crossover. SUV-y oferowane są do wypożyczenia jako crossovery i odwrotnie. Różnice pomiędzy oboma rodzajami nadwozia są jednak znaczne i mylenie ich jest sporym nietaktem.

Podstawową cechą odróżniającą SUV-y od crossoverów są gabaryty. SUV-y są autami większymi i cięższymi. Zapewniają większą przestrzeń wewnątrz, przez co jazda nimi jest bardziej komfortowa. Modele te gwarantują też znacznie większą przestrzeń bagażową, co ma duże znaczenie podczas rodzinnego wyjazdu poza aglomerację. Crossovery to typowe modele miejskie. Auta te łączą w sobie zalety hatchbacków, sedanów i kombi, jednak daleko im do pojazdów terenowych, dlatego nie sprawdzają się specjalnie w czasie jazdy w terenie.

Wypożyczenia SUV-a – kiedy się opłaca?

W związku z tym, że SUV-y to auta znakomicie sprawdzające się w trakcie wycieczek w teren, ich wypożyczenie polecane jest wszystkich osobom lubiącym jazdę po bezdrożach. Krótkoterminowy wynajem samochodów typu SUV to świetny sposób na organizację rodzinnego wyjazdu w góry lub inne tereny wyżynne. Terenowe zawieszenie, duży prześwit i napęd na cztery koła zapewniają niesamowite wrażenia z jazdy w trudnych warunkach. Poruszanie się po nierównościach jest przy tym dużo bardziej komfortowe niż w przypadku tradycyjnych modeli terenowych.

SUV-y wyśmienicie czują się także w miastach. Większy rozmiar, a co za tym idzie, lepsze poczucie stabilności, sprawia, że modele te bez problemów radzą sobie z krawężnikami, progami zwalniającymi i innymi miejskimi przeszkodami. Samochody te polecane są więc każdej osobie, której zależy na wygodnym i bezpiecznym przemieszczaniu się po miejskiej dżungli. Dzięki wysokiej pozycji za kierownicą obserwacja otoczenia jest łatwiejsza, co przekłada się na brak problemów z parkowaniem. Wszystkie potencjalne zagrożenia na drodze są dużo lepiej widoczne.

Pojazdy z segmentu SUV cieszą się dużym prestiżem. Wynajęcie samochodu tej klasy to znakomite rozwiązanie w przypadku poszukiwań pojazdu na wyjątkową okazję. Tą może być zarówno ślub czy inna uroczystość rodzinna, jak i wyjazd biznesowy. Jeden z modeli z tego segmentu doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy kierowca chce zrobić na kimś wrażenie.