Róże a pory roku – jak dbać o kwiaty niezależnie od pogody?

Róże a pory roku – jak dbać o kwiaty niezależnie od pogody?

Róże to jedne z najbardziej wdzięcznych, pięknych roślin, jakie możemy mieć w swoim ogródku. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób się na nie decyduje. Jednak warto pamiętać, że ich pielęgnacja wcale nie jest prosta. Jak dbać o róże niezależnie od pory roku?

Stanowisko idealne dla róż

Róże kochają stanowiska słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatru. Dlatego ich pielęgnacja latem jest najłatwiejsza – mają wtedy dokładnie to, czego najbardziej potrzebują. Róże rabatowe czy parkowe mogą poradzić sobie również w półcieniu, jednak jeśli hodujesz róże wielokwiatowe, zadbaj o to, by miały sporo słońca. Pamiętaj również o glebie – piaszczysto-gliniastej, wilgotnej. Konieczne jest również nawożenie produktami przeznaczonymi do róż. Odpowiedni nawóz znajdziesz chociażby tutaj: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/produkt/substral-nawoz-magiczna-sila-do-roz-300g.

Cięcie róż – wiosną i latem

Wiosna i lato to czas przycinania róż. Wiosną ta czynność ma pobudzić kwiaty do puszczania nowych pędów. Z kolei latem wydłuża okres kwitnienia. Jak to zrobić? Kwiaty, które zdążyły już przekwitnąć, powinny być ucinane pojedynczo z częścią gałązki. Najlepiej około pół centymetra nad pierwszym liściem. Wiosną konieczne jest również przycinanie pędów – wycinanie tych, które są przemarznięte po zimie i stare. Tego typu pielęgnacja powinna być przeprowadzana wyłącznie w ciepłych miesiącach. Jesienią nie wykonuje się przycinania, które może osłabić roślinę.

Jesień i zima z różami

Te dwa miesiące to czas ochrony róż przed zimnem. Przede wszystkim za pomocą kopczykowania – to najlepsza i często praktykowana metoda. Na czym polega? Wystarczy, że wokół róż usypiesz kopczyk z ziemi lub kompostu. Powinien on mieć wysokość około 20 centymetrów. Jeśli rośliny są wyższe, możesz także okryć je słomą bądź włóknem, które znajdziesz w sklepie ogrodniczym.

Róże to piękne kwiaty, choć należy pamiętać o tym, że ich piękno tkwi w dłoniach ogrodnika. Dbaj o nie, a z pewnością szybko Ci się odwdzięczą.