Potrzeba wprowadzenia oszczędności, poprawy wydajności czy inne czynniki sprawiają, że osoby zarządzające firmą produkcyjną muszą podjąć decyzję o zmianie lokalizacji fabryki. Proces ten może wydawać się trudny i skomplikowany, dlatego w tym artykule omówimy szczegółowo kroki, które należy podjąć, aby przeprowadzić skuteczną relokację maszyn lub całej fabryki.
SPIS TREŚCI
Na czym polega relokacja fabryk?
Relokacja fabryki to proces przemeblowania lub przenoszenia zaplecza produkcyjnego z jednego miejsca w inne. Jest to bardzo złożony proces, w którym istotne są zarówno strategiczne, jak i techniczne aspekty, a także odpowiednie przygotowanie i plan działania. Bezpiecznym i skutecznym sposobem na zmiany związane z lokalizacją fabryki będzie powierzenie tej czynności profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie i wprawę w transferach maszyn.
Jakie są etapy relokacji fabryki?
Choć każde tego typu zlecenie różni się od siebie, nie oznacza to, że postępowanie związane z relokacją maszyn nie powinno być objęte schematem. Działanie według planu ogranicza ryzyko związane z uszkodzeniem maszyn, zgubieniem mniejszych elementów podczas demontażu czy zbyt długim postojem w fabryce. Firma ESOX Industrial Automation, która posiada ponad 14-letnie doświadczenie w automatyce przemysłowej i zadaniach związanych z relokacją fabryk, wyróżnia takie etapy prac jak:
- Etap 1 – ocena możliwości realizacji relokacji przemysłowej, sprawdzenie zakresu prac, poznanie obu lokalizacji oraz przewidzenie trudności, jakie mogą wystąpić w czasie działań.
- Etap 2 – pogłębienie planowania o oszacowanie budżetu, wskazanie celów i harmonogramu prac.
- Etap 3 – działania związane z demontażem maszyn, urządzeń i instalacji, pakowanie oraz załadunek. Etap ten przewiduje również transport maszyn, jeśli zachodzi taka potrzeba, a także ich montaż na nowej lokalizacji.
- Etap 4 – start maszyn i linii produkcyjnej z równoczesnym monitorowaniem pracy urządzeń. Kontrola bezpieczeństwa to kluczowy etap relokacji maszyn, który daje podstawę do zakończenia całego procesu.
Jak odbywa się transport maszyn?
Transportowanie wielogabarytowych maszyn o dużej wadze to zadanie, które nie może udać się bez wsparcia specjalistycznych narzędzi takich jak podnośniki, dźwigi czy pasy bezpieczeństwa. Przenoszenie maszyn z ESOX Industrial Automation odbywa się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, zgodnie z wytycznymi BHP, co zdecydowanie przemawia za tym, aby planując relokację fabryki, korzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów. Tylko takie podejście pomoże szybko i sprawnie uporać się ze zadaniami, które spowodowane są przeprowadzką firmy produkcyjnej do nowej lokalizacji. Specjaliści z ESOX Industrial Automation planując transport maszyn, wybierają najdogodniejszą trasę, która nie będzie obciążeniem dla sprzętu, który często wymaga szczególnej ostrożności. Sprzęt podczas transportu nie może zostać uszkodzony, dlatego tak ważne jest, aby został odpowiednio zabezpieczony.
Dlaczego planując relokację fabryki, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów?
Podsumowując, od tego, jak zostanie wykonana relokacja, zależy bezpieczeństwo pracowników, zarówno tych, którzy będą brali czynny udział w przenoszeniu maszyn, jak i tych, którzy będą później pracowali na linii produkcyjnej. Jako pracodawca musisz zapewnić im bezpieczeństwo i pewność, że ich miejsce pracy zostało odpowiednio przygotowane i sprawdzone pod kątem wydajności, bezawaryjności i sprawności. Bez pomocy specjalistów, którzy dysponują umiejętnościami i wiedzą techniczną, relokacja fabryki może zakończyć się wypadkiem, uszkodzeniem maszyn lub w najlepszym wypadku – znacznie się przedłużyć, opóźniając w ten sposób ponowne uruchomienie linii produkcyjnej w nowej lokalizacji.