Parking w Krakowie – ile zapłacimy za postój?

Parking w Krakowie – ile zapłacimy za postój?

Kraków, jako miasto królów Polski, co roku jest odwiedzane przez tysiące turystów nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Wielu z nich porusza się po ulicach taksówkami lub komunikacją miejską, ale duża część z nich decyduje się na wynajem własnego samochodu na czas pobytu. Dodatkowo, w Krakowie przebywa na stałe około 780 tysięcy mieszkańców, którzy codziennie dojeżdżają do pracy czy na uczelnię samochodami. Przy takiej ilości aut często pojawia się problem z parkingiem na terenie miasta, a szczególnie w centrum. Gdzie można więc zaparkować w Krakowie? Jakie są koszty postoju w pobliżu największych atrakcji w mieście? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Kraków parking – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Kraków objęty jest w większości Obszarem Płatnego Parkowania, który podzielony jest na podstrefy. W każdej z nich obowiązuje inna opłata za każdą godzinę postoju. Każdy parking Kraków jest wyposażony w parkometr, w którym możemy uiścić opłatę za parkowanie. Urządzenia te działają zarówno na monety o nominale 1, 2, 5 zł, jak i na karty zbliżeniowe. Kierowcy mogą jednak skorzystać również z innych opcji płatności –  zakup biletu mobilnego za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym lub zakup abonamentu na okres 24 godzin, 7 dni lub miesiąca. 

Jeśli chodzi o koszty postoju jednorazowego, wyglądają one następująco:

  • podstrefa A – 6 zł 
  • podstrefa B – 5 zł 
  • podstrefa C – 4 zł.

Informacje o tym, w jakiej strefie się znajdujemy, zazwyczaj umieszczone są bezpośrednio przy parkingu w Krakowie. Warto pamiętać, że opłatę za parkowanie w danej podstrefie uiszcza się wyłącznie w odniesieniu do danej strefy. W przypadku zmiany miejsca parkingowego, a jednocześnie zmiany strefy parkowania, musimy opłacić parking ponownie. 

Parking w Krakowie przy największych atrakcjach – gdzie zaparkować?

Kraków słynie z wielu zabytków znanych na całym świecie. Jedną z największych atrakcji jest oczywiście Rynek Główny ze sławnymi Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Parking rynek Kraków w ścisłym jego centrum niestety nie jest możliwy. Istnieje jednak kilka miejsc blisko tej okolicy, takich jak parking Wawel, w których można legalnie i bezpiecznie zaparkować samochód. Zostawiając auto w tak atrakcyjnej lokalizacji, mamy wiele możliwości – z Rynku Głównego jest blisko do Wawelu, na Kazimierz czy na Bulwary Wiślane.  Dodatkowo, mamy pewność, że stoimy w dozwolonym miejscu, a pobyt na krakowskim rynku nie będzie kosztować kilkaset złotych więcej za mandat od straży miejskiej.