Proces gojenia się rany zależy nie tylko od charakteru i stopnia uszkodzenia tkanki łącznej czy kondycji naszego układu odpornościowego, ale również od opatrunku, jakim go wesprzemy. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany opatrunek jest kwestią niezwykle ważną, jeśli zależy nam na bezproblemowym i szybkim powrocie do pełni sił. Jaki jednak wybrać? W końcu każdy rodzaj rany wymaga innego typu zabezpieczenia. A kiedy już podejmiemy decyzję o rodzaju opatrunku, możemy nie wiedzieć, jak często go zmieniać. W tym wpisie postaramy się jednak rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat!
Opatrunki na rany – rodzaje
Opatrunki możemy podzielić ze względu na ich kształt i związane z tym przypisanie do konkretnej części ciała, a także z uwagi na ich właściwości oraz działanie. Jednak ważniejszym i najogólniejszym podziałem jest ten na opatrunki tradycyjne, które wykorzystuje się w przypadku niegroźnych urazów, w celu zabezpieczenia rany, oraz opatrunki specjalistyczne, które wspomagają proces leczenia, przyspieszając gojenie i redukując ból.
Stosowanie opatrunku jest kluczowe, aby m.in.:
- zapewnić ochronę rany przed działaniem czynników zewnętrznych.
- zagwarantować czystość rany,
- zmniejszyć obrzęk oraz bolesność,
- zapewnić wchłanianie krwi i wysięku,
- zminimalizować możliwość powstania blizny.
Opatrunek tradycyjny
Jałowe gazy sprawdzają się doskonale jako materiał opatrunkowy do bandażowania ran, jak i zabezpieczenia krwawień. Stosuje się je również przy udzielaniu pierwszej pomocy na miejscu wypadku. Jest to wyrób chłonny, przepuszczający powietrze oraz odporny na wysokie temperatury.
Aby założyć gazę jałową, należy dokładnie umyć ręce i delikatnie oczyścić zranione miejsce, a następnie przyłożyć opatrunek bezpośrednio do rany oraz go przymocować. Opatrunek jałowy wymaga zmiany około 2-3 razy dziennie.
Czym mocować opatrunek tradycyjny?
Do przymocowania opatrunku możemy wykorzystać przylepce, jednak innym skutecznym sposobem są bandaże kohezyjne.
Bandaż kohezyjny pozwala na szybkie zamocowanie opatrunku, dlatego sprawdzi się nawet w trudnych okolicznościach, które wymagają natychmiastowego działania. Co ważne, w razie nieprawidłowego przyklejenia, można je łatwo poprawiać – co jest z kolei niemożliwe w przypadku przylepców.
Wśród zalet bandaży kohezyjnych można wymienić:
- łatwość w zakładaniu, brak konieczności naciągania,
- mocna przyczepność,
- zachowanie przylepnych właściwości nawet po oderwaniu.
Ponadto, są to wyroby umożliwiające ranie swobodne oddychanie, idealne dla osób o wrażliwej, skłonnej do alergii skóry. Wysokiej jakości bandaże kohezyjne dostępne są na https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-kohezyjne-samoprzylepne/201.
Opatrunek specjalistyczny
Rany skomplikowane wymagają wykorzystania specjalistycznych opatrunków. Te wyroby eliminują nadmiar wysięku, chroniąc uszkodzoną tkankę przed działaniem drobnoustrojów i niwelując ryzyko rozwoju infekcji. Doskonale dopasowują się do charakteru zranienia, przylegając do rany i nie przyczyniając się do powstania podrażnień.
Rana oparzeniowa – opatrunek hydrożelowy
W przypadku ran oparzeniowych, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie opatrunku hydrożelowego. Stanowi on wodną kompozycję syntetycznych i naturalnych polimerów usieciowionych przy pomocy wiązki elektronów, dzięki czemu posiada właściwości absorpcyjne i nawilżające.
Aby założyć taki opatrunek w przypadku oparzenia I stopnia, należy schłodzić ranę strumieniem zimnej wody przez 15 sekund, delikatnie ją osuszyć i nałożyć opatrunek dowolną stroną do jej powierzchni. Następnie należy zabezpieczyć opatrunek włókninowym przylepcem bądź bandażem kohezyjnym. Należy go zmieniać co 12-24 godziny bądź częściej, w zależności od potrzeb.
Oparzenia II i III stopnia wymagają z kolei szybkiego założenia hydrożelowego opatrunku i natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala!
Płytkie rany – paski do zamykania ran
Samoprzylepne wyroby, takie jak paski do zamykania ran, chronią przerwaną tkankę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przyspieszają proces gojenia. Pomagają też zmniejszyć bliznę, dlatego warto z nich skorzystać, gdy rana znajduje się w widocznym miejscu. To nieinwazyjna metoda leczenia płytkich ran, które nie wymagają zakładania szwów, jednak mogą także stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed ich rozejściem się.
Aby je założyć, należy zgiąć listek wzdłuż perforowanej folii i oderwać krawędź, zbliżyć do siebie brzegi rany i rozpoczynając od środka, umieścić pierwszy pasek prostopadle do rany. Należy przy tym unikać naprężania skóry przy przyklejaniu. Paski stosujemy w odstępach 2-3mm od siebie. Co ważne, usuwamy je ściągając oba końce w kierunku miejsca cięcia po ok. 5-7 dniach.