Mowa rąk – co zdradzają nasze gesty?

Mowa rąk – co zdradzają nasze gesty?

Oprócz towarzyszącego nam każdego dnia przekazu ustnego, nieustannie pojawia się również mowa rąk co zdradzają nasze gesty? Czy mogą one przekazywać istotne informacje, czy też są wyłącznie mimowolnymi ruchami, pojawiającymi się w wyniku emocji i zaaferowania jakąś sprawą? Jak twierdzą znawcy tematu, gestykulacja stanowi ważną część komunikatu, jaki przekazujemy drugiej osobie. Znaczenie gestów dłoni wykorzystywane jest już szeroko w psychologii i komunikacji, a ton głosu bywa analizowany na równi z werbalnym przekazem. Co zdradzają nasze gesty? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, co oznacza mowa ciałem.

Gestykulacja rąk podczas rozmowy

Ręce odgrywają w komunikacji niezwykle istotną rolę. Na ogół stanowią one wsparcie podczas tłumaczenia złożonych zagadnień, służąc także do wskazywania kierunków i określania kształtów. Niezaprzeczalnie to również sposób na – często mimowolne – wyrażanie emocji. Gesty rąk pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowani, rozentuzjazmowani lub przejęci jakąś sytuacją. Potęgują one przekazywaną treść, ujawniając przy okazji nasze emocje. Opanowanie i spokój raczej nie generują intensywnych ruchów dłoni. Wprost przeciwnie, gesty dłoni są wówczas znacznie mniej energiczne.

Znaki rękoma bywają również wykorzystywane po to, by być lepiej zrozumianym przez adresata naszej wypowiedzi. Dzięki nim możemy wzmocnić przekaz i podkreślić to, co jest w nim najważniejsze. Jest to tzw. mowa niewerbalna gesty mogą oznaczać wszystko, ale również i… nic. Często bowiem zdarza się, że intensywne ruchy rąk i ich angażowanie w każdą wypowiedź, to po prostu cecha naszego charakteru, ujawniająca się właśnie w potrzebie ciągłego ruchu.

mowa rąk co zdradzają nasze gesty

Mowa rąk, czyli co zdradzają nasze gesty?

Znaczenie gestów to niezwykle ciekaw dziedzina wiedzy. Ogromną rolę odgrywają tutaj gesty rękami i palcami. Obserwując naszego rozmówcę, możemy np. zauważyć jego postawę obronną, przejawiającą się w skrzyżowaniu rąk na piersiach, niepokój oraz zdenerwowanie wykazywane w intensywnych, często chaotycznych ruchach oraz uczciwość, podkreślaną gestem otwartych dłoni. Co więcej, język gestów może również zdradzić nastawienie do rozmówcy. Grożenie palcem, zaciskanie palców w pięść i mocne ściskanie dłoni nie świadczą raczej o przyjaznych zamiarach.

Otwarte dłonie, swoboda ruchów i spokojna gestykulacja przekazują podświadomie informację: „jestem do ciebie przyjaźnie nastawiony”. W komunikacji wydaje się być niezbędna mowa rąk co oznaczają nasze gesty stało się nawet tematem wielu poczytnych poradników. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze gestykulacja podczas rozmowy oznacza dokładnie to, co opisują badacze tematu. Często ktoś przyjmuje konkretne pozycje nie dlatego, że wyrażają one jego stosunek do rozmówcy, ale po prostu dlatego, że tak mu wygodniej. Nadinterpretacja w tym zakresie nie jest więc wskazana.

mowa ciałem

Co zdradzają nasze gesty i mowa ciała?

Co mogą zdradzać nasze gesty? Naprawdę wiele, o ile odbiorca potrafi je dobrze zinterpretować. Ułożenie rąk czy ściskanie dłoni to wyraźny sygnał tego, jak odnosi się do nas rozmówca. Przyjęta postawa, mimika twarzy, ton głosu, nawiązywanie (lub nie) kontaktu wzrokowego czy też zachowywanie dystansu to nie tylko sposób ekspresji, ale również i istotne wsparcie dla informacji, przekazywanych przy pomocy słów.

Znaczenie gestów w Polsce nie odbiega od tego, jak w innych krajach są odbierane gesty dłoni znaczenie na świecie jest w zasadzie podobne. Dzięki temu wiele przekazów cechuje uniwersalizm, jak np. międzynarodowy gest z kciuka przekazujący, że wszystko jest w porządku. Również uniwersalny jest palec wskazujący co oznacza, że przywołujemy kogoś, wykonując nim określony ruch.

gesty rąk

Przykłady mowy rąk i gestykulacji

Mowa gestów to szeroki temat, a przykłady można mnożyć w nieskończoność. Jak się bowiem okazuje, przy pomocy gestykulacji wyrażamy znacznie więcej, niż przypuszczamy. Niektóre gesty i ich znaczenie weszły już na stałe do naszych zachowań i niemalże każdy rozumie ich sens.

 

Gesty rąk – Co oznaczają trzy palce wzniesione do góry

Co oznaczają trzy palce wzniesione ku górze? To bardzo często gest oporu, wyrażany przez przedstawicieli młodego pokolenia. Utworzenie przy pomocy trzech palców znaku V to z kolei odniesienie do victorii czyli zwycięstwa. Ten popularny na całym świecie gest stanowi również bardzo często afirmację pokoju. Nie da się ukryć, że gest ten zapisał się na trwałe w politycznej historii naszego kraju. Stąd też bywa on w naszym kraju również symbolem pokoju. Jest to pozytywna mowa gestów i za taką też jest odbierana na całym świecie. Należy jednak uważać, w którą stronę ustawiamy palce. Jak się bowiem okazuje, gest pokazany zewnętrzną częścią dłoni w kierunku rozmówcy, jest odbierany jako niezwykle obraźliwy na terenie Wielkiej Brytanii.

gesty palcami co oznaczaja

Gesty rąk – Znaczenie palców, ułożonych w kółeczko

Gesty palcami są niezwykle popularne na całym świecie. Niektóre mają uniwersalne znaczenie, innych z kolei należy bardzo ostrożnie używać podróżując po różnych zakątkach globu. Tak jest np. z palcami ułożonymi w kółeczko. Tego typu gesty palcami co oznaczają w różnych krajach? W Polsce to z reguły pozytywny wyraz akceptacji, pokazania, że wszystko jest ok, a jakość otrzymanego produktu czy potrawy nas zadowala. Znak ten jest jednak obraźliwy w Niemczech, Hiszpanii i Turcji, gdzie pokazanie go oznacza określenie rozmówcy mianem homoseksualisty. W Brazylii z kolei oznacza on tyle, ile słynny również w Polsce środkowy palec.

gesty palcami

Gesty rąk – Splecione ręce – co wyraża taka mowa gestów?

Splecione ręce to gest, który sugeruje pewność siebie naszego rozmówcy. Jednak opuszczone i splecione dłonie mogą również wskazywać na jego wyluzowaną postawę i pozytywne emocje. Symboliczne są również splecione ręce za głową. Tutaj istotne znaczenie mają też gesty twarzy. W połączeniu z gniewnym wyrazem twarzy szefa, mogą sugerować problemy w pracy. Z kolei przyjazny uśmiech pozwala mieć nadzieję na awans. Przykład ten idealnie pokazuje, jak ważna jest mimika twarzy komunikacja niewerbalna może bowiem być interpretowana przeróżnie i tylko przez połączenie wielu jej elementów można doszukiwać się rzeczywistego znaczenia gestów.

gesty dłoni

Podsumowanie

Gesty twarzy czy znaki palcami to swoisty rodzaj ekspresji niewerbalnej. To dzięki nim – świadomie bądź nie – przekazujemy otoczeniu wiele istotnych informacji. Część zyskała również pewną uniwersalność, stając się rozpoznawalna na całym świecie. Nic dziwnego, że mowa ciałem gesty i mimika twarzy stają się obiektem zainteresowania psychologii i pokrewnych jej dziedzin. To właśnie dzięki nim możemy odkryć naturę człowieka, jego postawy i sposób komunikowania się z otoczeniem. Różnorodne gesty towarzyszą nam bowiem każdego dnia i mogą informować o naszym nastroju, emocjach i nastawieniu do rozmówcy. Niestety, często bywają one nadinterpretowane. Dlatego też warto nauczyć się kontrolować siebie, by mowa ciała i gestów nie była bezpodstawnym powodem do nieprzyjemnych sytuacji i negatywnego odbioru naszej osoby w społeczeństwie.