Jakie warunki są konieczne do zainstalowania fotowoltaiki?

Jakie warunki są konieczne do zainstalowania fotowoltaiki?

Fotowoltaika już od dłuższego czasu jest ceniona w naszym kraju. Coraz więcej firm i gospodarstw domowych decyduje się na skorzystanie z energii płynącej z natury. Musimy mieć na uwadze nowelizację OZE, która wskazuje na warunki konieczne do zainstalowania fotowoltaiki. Nowe przepisy odnoszą się do każdego, kto pragnie korzystać z energii słonecznej za pomocą paneli słonecznych. Jakie zasady aktualnie obowiązują? O czym warto wiedzieć? Jakie zalety ma fotowoltaika? Dlaczego jest tak popularna?

Przepisy prawne

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce korzystać z darmowej energii ze słońca. Jest ona przemieniana na prąd elektryczny, z którego skorzystamy w budynku. Musimy mieć na uwadze zmianę przepisów dotyczących rozliczania energii z fotowoltaiki w mikroinstalacjach. Aktualnie funkcjonują dwa systemy rozliczeń prosumenckich. Pierwszy z nich to net-billing dla instalacji, które podłączone są do sieci po 1 kwietnia 2022 roku lub dla każdego, kto chce zmienić metody rozliczania. Kolejny system to tzw. system opustów dla prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci przed 1 kwietnia 2022 lub zainstalowali fotowoltaikę w ramach projektu parasolowego. Bardzo ważnym aspektem jest znalezienie odpowiedniej firmy, której możesz powierzyć instalację paneli, np. Fotowoltaika Poznań.

Specjaliści wskazują, że zmiany przepisów wiążą się z wymogami europejskiego prawa. Przepisy zakładają, że prosumenci powinni mieć udział w kosztach dystrybucyjnych.

Kto może postawić na fotowoltaikę?

Na stronie https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/ znajdziemy ciekawe informacje na temat tego, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie nam potrzebna. Pamiętajmy o tym, ze instalacja fotowoltaiczna jest dobrym wyborem dla każdego, kto korzysta z energii elektrycznej. Z paneli słonecznych skorzystają przedsiębiorcy, rolnicy i osoby prywatne. Im większe zapotrzebowanie na prąd, tym większe korzyści przynosi montaż instalacji. Domowa elektrownia może pracować niezależnie lub też przekazywać nadwyżki energii do sieci. Inwestorzy indywidualni doceniają to drugie rozwiązanie, co wiąże się z kosztem zakupu dobrych jakościowo akumulatorów. Są one niezbędne do niezależnej pracy instalacji.

Fotowoltaika ma liczne zalety, które warto poznać. Energia ze słońca jest darmowa. Ponadto, sieć energii, do której się podłączymy, staje się naszym akumulatorem energii. Instalacja wytwarza prąd solarny w ciągu dnia, dlatego nie zawsze jest możliwe całkowite jej wykorzystanie. W tej sytuacji nadwyżki energii trafiają do siebie, skąd można je odebrać za darmo w dowolnej chwili. Podłączenie mikroinstalacji pozwala na korzystanie z darmowego prądu nawet zimą, gdy zyski z montażu są najniższe.

Fotowoltaika - przepisy prawne

Podłączenie fotowoltaiki do sieci – wymogi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ujednoliciło zasady podłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. W efekcie powstał liczne wymogi techniczne, które musimy spełnić. Rozporządzenie określa także warunki przyłączenia instalacji do sieci i zasady wydawania warunków przyłączenia fotowoltaiki i dokonywania zgłoszenia przyłączenia. Warto mieć na uwadze kilka zmian w przepisach. Dotyczą one ujednolicenia wniosku zgłoszenia i wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Istnieje możliwość przesłania zgłoszenia za pomocą elektronicznej drogi. Na uzupełnienie braków formalnych odbiorca ma 30 dni.

Wprowadzenie ujednoliconego dokumentu sprawiło, że nie mają znaczenia warunki przyłączeniowe. Z takiego wniosku skorzysta każdy, kto posiada przyłącze, a moc zamontowanej instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej lub jest niższa od mocy przyłączeniowej. Nie możemy pomijać przygotowania stosownej dokumentacji, wymaganej przez zakład energetyczny.

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest zadaniem dla osoby z uprawnieniami i doświadczeniem. Aktualnie na rynku znajdziemy sporo ofert, które dopasujemy do swoich oczekiwań. Musimy mieć na uwadze warunki, które są konieczne do zainstalowania paneli słonecznych. Okazuje się, że z fotowoltaiki skorzysta praktycznie każdy odbiorca. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści, które są cenione w wielu miejscach.