Jak zaprojektować mieszkanie dla niewidomego?

Jak zaprojektować mieszkanie dla niewidomego?

Projektowanie mieszkania dla niewidomego wymaga szczególnej uwagi i zrozumienia potrzeb osoby niewidomej. Z tego względu warto skorzystać z pomocy takiego specjalisty jak architekt wnętrz, bowiem samodzielne próby aranżacji mogą okazać się niezbyt dobrym pomysłem. O jakich kwestiach należy zatem pamiętać?

Mieszkanie dla niewidomego – o czym należy pamiętać podczas projektowania?

Jednym z kluczowych zadań jest dostosowanie układu pomieszczeń. Należy pamiętać, że niewidomi poruszają się w inny sposób niż osoby widzące, dlatego ważne jest, aby układ był przemyślany i dopasowany do potrzeb niepełnosprawnych. Trzeba zatem zadbać o to, aby drogi prowadzące do najważniejszych pomieszczeń, takich jak sypialnia czy łazienka, były łatwo dostępne i pozbawione przeszkód. Kolejną sprawą jest wykorzystanie kontrastów. Osoby niewidome nie są w stanie odróżnić kolorów, dlatego warto wykorzystać kontrasty w aranżacji wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są np. jasne ściany i ciemne meble. Dzięki temu niewidomy będzie w stanie łatwiej orientować się w przestrzeni.

Bardzo ważne jest też oświetlenie zarówno sztuczne, jak i naturalne. Jasne światło pomaga w orientacji w przestrzeni, a także ułatwia rozpoznawanie przedmiotów. Jednym z narzędzi orientacji w przestrzeni są też dźwięki. Z tego względu można wykorzystać np. dźwiękowy system alarmowy, który poinformuje niewidomego o zagrożeniu. Architekt wnętrz okaże się bardzo pomocny przy dopasowywaniu mebli. Wszystkie z nich powinny być łatwe w obsłudze i umieszczone w stałych miejscach, aby niewidomy mógł się łatwo orientować. Warto zainwestować w meble z zaokrąglonymi krawędziami, które zapobiegają urazom.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas projektowania mieszkania dla niewidomego?

Sporym ułatwieniem może okazać się system nawigacyjny. Jest on pomocny w orientacji w przestrzeni, np. wskazując drogę do wyjścia czy do najbliższego sklepu. Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. Warto zainstalować system alarmowy i zamki zabezpieczające przed niepowołanym dostępem. Oprócz tego można skorzystać z usług przewodnika, który pomoże osobie niewidomej zapoznać się z mieszkaniem, wytłumaczy mu gdzie znajdują się najważniejsze elementy, jakie są kolory ścian czy podłóg oraz np. jak działa system alarmowy.