Jak wyważyć nóż do kosiarki?

Jak wyważyć nóż do kosiarki?

Bez kosiarki nie może obejść się współczesny ogród. Satysfakcjonującego wyglądu nie da się jednak osiągnąć bez wiedzy, jak wyważyć nóż do kosiarki. Wszyscy wiedzą bowiem, że przystrzyżona równo trawa to wizytówka każdego pana domu. Efektem regularnego koszenia jest trawnik, stanowiący często powód do dumy. Niestety, czasem okazuje się, że pomimo odpowiedniej troski, trawnik zaczyna znacząco odbiegać od przyjętego ideału. Dlaczego? To nie wina braku zaangażowania, ale stępionych noży w kosiarce. Noże do kosiarek powinny być bowiem odpowiednio naostrzone, wyważone i przygotowane do pracy.

SPIS TREŚCI

  1. Ostry i wyważony nóż do kosiarki to podstawa!
  2. Konsekwencje koszenia niewyważonym nożem kosiarki
  3. Przygotowanie kosiarki elektrycznej do wyważenia ostrza
  4. Przygotowanie kosiarki spalinowej do wyważenia ostrza
  5. Wyważanie noża kosiarki krok po kroku!
  6. Jak wyważyć nóż do kosiarki – podsumowanie

 

Ostry i wyważony nóż do kosiarki to podstawa!

Aby trawnik wokół domu był powodem do dumy, należy włożyć w pracę nie tylko sporo czasu i konsekwencji w działaniu, ale również i wiedzy, dotyczącej tego, jak wyważyć nóż do kosiarki spalinowej, czy jak naostrzyć nóż do kosiarki. Tylko dzięki takim informacjom będziemy w stanie z trawnika uczynić wizytówkę całego gospodarstwa domowego.

Wyważenie noża do kosiarki to pewność, że ciężar ostrza został rozłożony równomiernie po obu jego stronach. Ostry i wyważony nóż do kosiarki to podstawa! Z twierdzeniem tym trudno dyskutować. Czynniki te bowiem wpływają na precyzję koszenia i ostateczny wygląd trawnika. Ostrzenie i wyważanie noża do kosiarki likwiduje problem zniszczonej, połamanej i nierównej trawy, a także zapobiega powstawaniu wypalonych słońcem powierzchni w miejscach, gdzie trawnik został skoszony zbyt krótko.

Odpowiednie przygotowanie do sezonu dotyczy również sprzętu wykorzystywanego w ogrodach. Wyważenie noża do kosiarki to jedna z czynności, jaką należy wykonać, jeszcze zanim urządzenie rozpocznie pierwsze w sezonie koszenie. Jednak nie jest to tylko jednorazowy obowiązek. W trakcie regularnego koszenia, nóż do kosiarki spalinowej z pewnością się stępi. Zmieni się również jego wyważenie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy kosiarka napotyka na gałęzie, kamienie i inne twarde przedmioty. Przez to praca włożona w utrzymanie trawnika pójdzie na marne. Trawa będzie połamana i nierówna, a końcowy efekt po prostu nieestetyczny.

jak wyważyć nóż do kosiarki spalinowej

Konsekwencje koszenia niewyważonym nożem kosiarki

Wyważanie noży do kosiarki to konieczny zabieg, pozwalający na uniknięcie zniszczenia trawnika. Konsekwencje koszenia trawy nożem, który nie został odpowiednio przygotowany, mogą negatywnie wpłynąć na jego wygląd i zniszczyć efekty dotychczasowej pracy. Noże do kosiarki to bowiem podstawa funkcjonowania urządzenia, które ma za zadanie utrzymywanie w ryzach naszych trawników. Wyważanie noża łączy się niejako z jego ostrzeniem. Ostrze w kosiarce powinno bowiem pracować w sposób równomierny, z równym obciążeniem z obu stron. Ostrzenie noży do kosiarek z kolei może spowodować zmiany w wyważeniu noży.

Nierówne zeszlifowanie doprowadzi bowiem do sytuacji, w której jedna strona noża może być cięższa, niż druga. To z kolei negatywnie odbije się na wyglądzie trawnika. Kiedy wiadomo, że noże do kosiarki mają problem z wyważeniem? Na ogół można to odczuć po wibracjach urządzenia, utrudniających ścinanie trawy. Sam jej wygląd również może wskazywać na niewłaściwe wyważenie noża. W takim przypadku ścięcie jest nierówne, a trawnik poszarpany i nieestetyczny.

Co więcej, długotrwałe używanie kosiarki z niewyważonymi ostrzami doprowadzić może nawet do jej uszkodzenia. Do najczęstszych usterek należy w tym przypadku uszkodzenie łożyska, choć zdarzają się również poważniejsze awarie. Dlatego też nóż do kosiarki powinien być zawsze naostrzony i odpowiednio wyważony. To gwarancja sukcesu w walce o idealnie równy i estetycznie wyglądający trawnik.

kosiarka spalinowa

Przygotowanie kosiarki elektrycznej do wyważenia ostrza

Aby przygotować kosiarkę elektryczną do wyważenia noża, należy przede wszystkim odłączyć ją od źródła zasilania. To podstawowy warunek rozpoczynania każdej pracy przy tego typu urządzeniu. Kosiarkę należy ułożyć w dogodnej dla siebie pozycji tak, aby mieć nieograniczony dostęp do ostrzy. Nie trzeba się tutaj martwić o wyciek oleju, gdyż urządzenia te nie posiadają tego rodzaju płynów. Nóż do kosiarki elektrycznej należy najpierw naostrzyć. Dopiero wtedy można sprawdzić jego wyważenie. Aby to zrobić, trzeba umieścić go w otworze centralnym i bacznie obserwować. Jeśli nóż do kosiarki elektrycznej uniwersalny nie przechyla się w żadną stronę, znaczy, że został on prawidłowo wyważony.

kosiarka

Przygotowanie kosiarki spalinowej do wyważenia ostrza

Przygotowanie kosiarki spalinowej wymaga już nieco więcej działań. Jednak powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od wyłączenia silnika i prawidłowego ułożenia urządzenia. Nie można go w żadnym wypadku odwracać ani kłaść na boku! Potraktowanie w ten sposób kosiarki może skończyć się zalaniem gaźnika i filtrów z różnymi płynami, a w konsekwencji sporą usterką. Wyważanie noża kosiarki polega także na równomiernym zeszlifowaniu obu stron ostrza podczas ostrzenia. Nóż do kosiarek, umieszczony w otworze centralnym, nie powinien przechylać się w żadną ze stron.

wyważanie noża kosiarki

Wyważanie noża kosiarki krok po kroku!

Ostrzenie i wyważanie to dwie czynności, stojące u podstaw ładnego, zadbanego trawnika. Co więcej, wyważanie noża do kosiarki wpływa na żywotność urządzenia i chroni je przed awarią. Możemy sami naostrzyć i wyważyć noże do kosiarek, choć proces ten wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Jak wyważyć nóż do kosiarki?

  1. Zacznij od upewnienia się, że kosiarka elektryczna jest odłączona od prądu, a w spalinowej zostały odłączone świece zapłonowe. Pozwoli to uchronić przed wypadkiem już na samym początku pracy.
  2. Przygotuj odpowiednie narzędzia. Będziesz potrzebował klucza oraz odzieży ochronnej. Przyda się również ostrzałka do noży kosiarki oraz przyrząd do wyważania noży kosiarki.
  3. Aby sprawdzić, czy ostrze zostało dobrze wyważone, można je umieścić na palcu. Jeśli przechyla się w którąś ze stron, znaczy to, że jego wyważenie nie jest prawidłowe i trzeba je spiłować tak, by utrzymywało poziom. W procesie wyważania przyda się profesjonalna wyważarka do noży kosiarki, zaś ostrzenie ułatwi ostrzałka do noży kosiarek.
  4. Teraz pozostaje już tylko umieścić nóż w urządzeniu. Jak założyć nóż do kosiarki? Należy w tym celu zasięgnąć porady z instrukcji obsługi, dodawanej do każdej maszyny. Po zamocowaniu noża można się cieszyć świetną pracą urządzenia.

Często pojawia się również pytanie, czy nowy nóż do kosiarki trzeba ostrzyć? Jak zapewniają producenci – niekoniecznie. Nowy nóż do kosiarki 40 cm, nóż do kosiarki 51 cm, nóż do kosiarki 53 cm, czy jakikolwiek inny, który wybierzemy do swojego urządzenia, będzie już naostrzony i gotowy do użycia.

wyważanie noży do kosiarki

Jak wyważyć nóż do kosiarki – podsumowanie

Noże do kosiarki trzeba wyważać. Niezależnie od tego, czy to noże do kosiarki traktorka, czy też nóż do kosiarki rotacyjnej lub też innego urządzenia, mającego za zadanie koszenie naszego trawnika. Prawidłowo wyważony nóż to taki, który po umieszczeniu np. na palcu, nie przechyla się w żadną ze stron. Jeśli – wprost przeciwnie – ostrze układa się nierównomiernie, należy zeszlifować je tak, by utrzymywało pozycję poziomą. Dzięki takim działaniom zapewnimy naszemu trawnikowi efektowny wygląd, a kosiarce długą żywotność i przydatność przez wiele kolejnych sezonów.