Zapotrzebowanie na polskie opiekunki w Niemczech stale rośnie. Co miesiąc w Internecie pojawiają się więc nowe ogłoszenia, które zachęcają do wyjazdu za naszą zachodnią granicę. Jak jednak szukać dobrych ofert? Jakie kryteria brać pod uwagę? Gdzie znaleźć oferty pracy warte uwagi? Oto krótki poradnik, z którego skorzystać mogą zarówno osoby dopiero stawiające pierwsze kroki w opiece, jak i te doświadczone na rynku.
Gdzie szukać ofert pracy w opiece w Niemczech?
Ogłoszenia poszukujące opiekunek seniorów w Niemczech pojawiają się na wielu stronach internetowych. Spotkać można się z nimi również na forach czy grupach w social mediach. Nie wszystkie z tych źródeł są jednak wiarygodne i godne polecenia. Najbezpieczniej ofert zatrudniania szukać na stronach sprawdzonych i wiarygodnych agencji pośrednictwa. Firmy te gwarantują, że praca dla opiekunek w Niemczech będzie legalna. W praktyce więc opiekunka zyska ubezpieczenie, ochronę prawną, gwarantowane zarobki, potwierdzone umową warunki zatrudnienia oraz zamieszkania.
Jakie kryteria brać pod uwagę szukając pracy opiekunki osoby starszej?
Ilość ofert (nawet tych sprawdzonych i bezpiecznych) jest ogromna. Nie wszystkie, które publikowane są przez agencję pracy, będą nam odpowiadać. Nie warto więc wysyłać CV na każde ogłoszenie, o wiele lepiej jest zrobić selekcje i wybrać tylko te oferty, które budzą nasze zainteresowanie. Co brać pod uwagę analizując ogłoszenie o pracę?
- Miejsce zatrudnienia – na początek musimy ustalić, czy chcemy pracować w mieście, na przedmieściach czy na wsi. Następnie zastanowić się nad najlepszym dla nas regionem w Niemczech, a dopiero na koniec wybierać konkretną lokalizację np. Hamburg czy okolice Kolonii;
- Płeć i wiek podopiecznego;
- Ilość osób wymagających opieki – najczęściej opiekunki w Niemczech mają za zadanie zająć się jednym seniorem, zdarzają się jednak ogłoszenia proponujące opiekę nad małżeństwem, rodzeństwem czy dwójką przyjaciół;
- Stan zdrowia seniora – to od niego zależy zakres obowiązków opiekunki;
- Data wyjazdu – jest to szczególnie ważne, jeśli w Polsce ma się inne zobowiązania zawodowe lub rodzinne;
- Czas trwania oferty – ogłoszenia proponować mogą zatrudnienie na tzw. zastępstwo, czyli na okres od kilku dni do miesiąca lub też pracę na dłuższy okres; zazwyczaj przy kontraktach długoterminowych pospisywana jest umowa na 6 tygodni z możliwością przedłużenia.
Korzystając z wyszukiwarek ofert pracy, warto stosować filtry i już na wstępie określać, jaka praca nas interesuje. Najlepiej jednak kryteriów wyszukiwania nie zawężać znacząco, a wpisać tylko te najważniejsze np. region Niemiec, w którym chce się pracować lub wysokość wynagrodzenia.