Jak wykonać portal kominkowy, ale z plastiku?

Jak wykonać portal kominkowy, ale z plastiku?

Od jakiegoś czasu w aranżacji wnętrz bardzo popularne są elementy wyposażenia własnoręcznie wykonane. Technika DIY stała się bardzo modna i obejmuje zarówno dawanie nowego życia starym rzeczom, jak i wykorzystywanie odpadów do wykonywania mebli i akcesoriów. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wykonać portal kominkowy, ale z plastiku. Zainteresowani? No to zaczynamy!

Portal kominkowy z plastiku, czyli funkcjonalna atrapa

Atrapy kominkowe stały się modnymi elementami wykończenia wnętrz tam, gdzie nie można pozwolić sobie na tradycyjny kominek bądź nie chce się go wstawiać, a jednak sama obudowa wydaje się atrakcyjnym elementem aranżacyjnym. W końcu prezentuje się ona niczym dodatkowa toaletka albo komoda. Jednocześnie ma elegancki kształt i często wpisuje się w charakter aranżacji retro lub wprowadza do wnętrza nutę eklektyzmu. Atrapa kominkowa nie musi być wykonana z drewna, gipsu, płyt mdf, czy styropianu. Można pokusić się o inny materiał i tu mamy na myśli butelki PET. W ten sposób można zadbać o dobre wykorzystanie tego materiału, który wszak bez odpowiedniego wykorzystania rozkłada się setki lat.

Portal kominkowy z plastikowych butelek PET – czego będziesz potrzebować?

Do wykonania portalu kominkowego z plastiku będziesz potrzebować oczywiście mnóstwa butelek plastikowych. Wreszcie nie musisz kupować wód mineralnych w plastikach czy napojów w butelkach PET mając wyrzuty sumienia, że zatruwasz planetę. Po pierwszym projekcie być może tak Ci się spodoba, że zabierzesz się za kolejne. Potrzebna będzie taśma klejąca, a także folia stretch. Oczywiście zamiast kleić butelki możesz również poszczególne elementy zespawać. Poza spawarką do plastiku w takim przypadku będziesz potrzebować jeszcze elementu łączącego. Niezbędne będą spoiwa łączące plastik. Co ważne te elementy mogą Ci się przydać we wszelkich naprawach plastikowych obudów i innych elementów, ale zawsze spoiwa muszą być dopasowane do rodzaju tworzywa sztucznego.

Krok pierwszy: łączenie butelek taśmą, folią lub przy zastosowaniu spoiw do plastiku

Na początku trzeba zacząć od pogrupowania butelek w monobloki. Mogą one liczyć tyle sztuk ile sobie życzycie na szerokość i długość. Oczywistym jest, że stworzycie trzy monobloki z butelek PET, które połączycie ze sobą przy użyciu mocnej taśmy klejącej i folii stretch, choć możecie postawić również na łączenie poprzez spawanie elementów. Bez wątpienia w przypadku spawania musicie wybrać odpowiednie spoiwa łączące plastik i łatwiejsze będzie klejenie.

Krok drugi: wykończenie portalu kominkowego

Jednak portal poklejony i pokryty folią stretch nie będzie się prezentował zbyt efektownie, dlatego powinniście jeszcze dodatkowo wykończyć go, np. przy użyciu materiałowej tapicerki albo płyty korkowej. Możecie wybrać także na górę płytę szklaną albo płytę z transparentnego tworzywa sztucznego, przez którą widoczne będą owe butelki, co stworzy futurystyczny design. Tu oczywiście też potrzebne będzie sklejenie lub zespawanie elementów. Można z tworzywa akrylowego stworzyć też niewielką półeczkę w dolnej części portalu kominkowego z butelek PET. Taki element może stać się częścią salonu w stylu hi-tech.

Krok trzeci: wykonanie ozdób na portal kominkowy z butelek PET

Portal kominkowy z butelek możesz dodatkowo upiększyć nie tylko innym materiałem, ale i wykonując ozdoby kominkowe. Otóż z plastiku możesz wykonać chociażby fantazyjne ozdoby. Butelka PET może posłużyć do wykonania ciekawego wazonu, który postawisz na atrapie kominkowej. Otóż do jego wykonania potrzebować będziesz butelki PET, a także farbek, które sprawdzą się do malowania plastiku. Możesz wyciąć w butelce fantazyjne kształty przy użyciu odpowiedniej wycinarki laserowej. Takie urządzenie pozwoli Ci wykonać nawet plastikowe kwiaty, które potem pomalujesz dekoracyjnymi farbkami. Możesz wykonać choćby słoneczniki z butelek PET. Ograniczeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia.

Portal kominkowy z plastiku to niecodzienne rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz żyć w duch eko i generować mniej śmieci, to zdecydowanie warto spróbować!