Jak uniknąć wywrotki na quadzie, czyli ABC bezpiecznej jazdy?

Jak uniknąć wywrotki na quadzie, czyli ABC bezpiecznej jazdy?

Jazda na quadzie pozwala nam się na chwile oderwać od szarej rzeczywistości, poczuć nutkę adrenaliny i dostarczyć porządną dawkę emocji. To forma rozrywki, która wciąż zyskuje na popularności – absolutnie się temu nie dziwimy, gdyż to doskonały sposób na poczucie bezgranicznej wolności. Warto jednak pamiętać, że jazda quadem wiąże się nie tylko z dużą radością, ale również pewnymi niebezpieczeństwami. Zanim wybierzesz się na przejażdżkę, warto poznać ABC bezpiecznej jazdy. Dowiedz się, jak uniknąć wywrotki na quadzie!

Kask to podstawa!

Do podstaw bezpiecznej jazdy na quadzie należy zakładanie dopasowanego kasku, który zniweluje siłę uderzenia podczas potencjalnego upadku oraz uchroni nas przed poważnymi urazami głowy.

Wbrew pozorom, wywrotka na quadzie nie należy do rzadkości – te pojazdy mają niewielki rozstaw kół, a ponadto są stosunkowo lekkie. Podczas szybkiej jazdy po nierównym terenie można je łatwo przewrócić, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia.

Co ważne, obowiązek zakładania kasku nakłada na nas również prawo – zarówno kierujący, jak i osoba przewożona czterokołowcem, są zobowiązani do używania ochronnych kasków. Wyjątek występuje jedynie w przypadku quadów posiadających zamknięte nadwozie i pasy bezpieczeństwa.

Odpowiedni ubiór

Oprócz kasku, należy zaopatrzyć się również w ochraniacze na kolana i łokcie, a także rękawice – chronią one nasze dłonie, jednocześnie poprawiając uchwyt na kierownicy, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad czterokołowcem. Niezbędne są również buty sięgające ponad kostki, gdyż doskonale usztywniają one stopę i zapobiegają urazom, których możemy doświadczyć podczas wywrotki quadem – zwichnięciom czy skręceniom.

Zacznij przygodę z quadem powoli

Zanim rozpoczniemy pokonywanie trudniejszych terenów, warto rozpocząć naukę jazdy na quadzie po prostej trasie, pozbawionej większych przeszkód. Praktyka czyni mistrza – po pewnym czasie poczujemy się pewniej i będziemy mogli wkroczyć na bardziej skomplikowane trasy.

Doskonale rozumiemy, że jazda na quadzie daje duży zastrzyk adrenaliny, jednak warto przy tym pamiętać o bezpieczeństwie. Wywrotka może skończyć się niemałym uszczerbkiem na naszym zdrowiu, jak i uszkodzeniem pojazdu.

Niestety, przewrócenie się quada może skutkować uszkodzeniem niektórych jego elementów i wyciekiem oleju z silnika – po każdej wywrotce należy sprawdzić, czy jego poziom znajduje się na prawidłowym poziomie. Ponadto, podczas wywrotki może również dojść do uszkodzenia tłumika – wtedy niezbędna jest jego wymiana. Wysokiej jakości tłumiki w atrakcyjnej cenie znajdziesz na https://sklep.abcmotoru.com.pl/tlumik-koncowy.

Odpowiednia praca ciała

Wywrotki podczas wykonywania różnych manewrów zdarzają się dość często – powodem jest inne rozmieszczenie punktów ciężkości. Wypadkom sprzyja również ukształtowanie terenu, po którym niekiedy się poruszany – trasa pełna kamieni czy rozpadlin jest bardzo niebezpieczna. Z tego powodu konieczna jest nauka odpowiedniej pracy ciała.

Aby uniknąć wywrotki, należy wychylać ciało w przeciwną stronę do wychylania się masy pojazdu – pozwoli nam to zachować równowagę. To zasada kluczowa, szczególnie jeśli poruszamy się po nierównej trasie z zakrętami czy wzniesieniami, a także wtedy, gdy jedziemy z dużą prędkością.

Co istotne, podczas jazdy musimy także pamiętać, aby nasze ciało nie było usztywnione. Aby lepiej amortyzować wszelkie wstrząsy i lepiej balansować ciałem, kiedy stajemy na pojeździe i wjeżdżamy na nierówny teren, należy lekko ugiąć ramiona oraz ręce. Ponadto, podczas jazdy kierownice trzymamy mocno obiema rękami, a stopy trzymamy w wyznaczonych do tego miejscach!

Obserwuj teren

Niezależnie od tego, jak duże doświadczenie w jeździe na quadzie posiadamy, powinniśmy zawsze pozostawać czujni podczas pokonywania nierównych tras czy zakrętów. Należy zawsze obserwować teren, aby móc szybko dostrzegać dziury czy inne przeszkody, które musimy ominąć. Pozwoli nam to na zapewnienie sobie dłuższego czasu reakcji i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy.

Wywrotka na quadzie może skończyć się uszkodzeniem pojazdu, a także uszczerbkiem na naszym zdrowiu. Aby tego uniknąć, powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa – zakładać kask i resztę ochronnej odzieży, nauczyć się odpowiednio pracować ciałem, jak i uważnie obserwować trasę. Bezpiecznej jazdy!