Istnieją rośliny, które nie wychodzą z mody i nigdy się nie nudzą. Jedną z nich jest fikus sprężysty choroby liści mogą jednak spowodować obniżenie walorów estetycznych tej ozdoby wielu polskich domów. Czy pojawienie się problemu koniecznie musi oznaczać pożegnanie się z ulubioną rośliną? Oczywiście, że nie! Sprawdź, co możesz zrobić, by poradzić sobie z chorymi liśćmi fikusa.
Fikus sprężysty – opis rośliny
Fikus sprężysty to roślina pochodząca z Półwyspu Indyjskiego, Indochin oraz Malezji. Choć w Polsce to popularna ozdoba doniczkowa, w cieplejszych klimatach fikus to drzewo, osiągające dość spore rozmiary. Choć również i ten doniczkowy potrafi zaskoczyć swoich właścicieli, przestając mieścić się w pokoju po wielu latach regularnej, a zarazem odpowiedniej pielęgnacji. Można wyróżnić różne rodzaje fikusów. Fikus sprężysty tineke pomaga oczyścić powietrze ze szkodliwych toksyn i wzbogaca przestrzeń pięknym wyglądem. Fiskus sprężysty abidjan to niezwykle ciekawa odmiana rośliny. Charakteryzuje się ona liśćmi w kolorze czekoladowym. Z kolei fiskus sprężysty tricolor zachwyca wielobarwnym ulistnieniem, budząc podziw i zainteresowanie wszystkich gości.
Jak nietrudno zauważyć, wyjątkowość tej rośliny kryje się w jej liściach, które przyciągają uwagę, osiągając nawet do 40 cm długości. Młodsze osobniki rozpoznać można po kolorze liści, które przybierają barwę bordową. Wraz z wiekiem zielenieją i stają się znacznie bardziej okazałe. Istnieją również odmiany o kolorowych liściach. Fikus sprężysty może mieć np. białe, kremowe czy różowe liście. W warunkach domowych, fikus sprężysty osiąga wysokość ok. 2-3 metrów. Docierając do sufitu, zaczyna się wykrzywiać. Przycinanie fikusa sprężystego można zacząć wtedy od wierzchołka, który może posłużyć za sadzonkę kolejnej rośliny.
Uprawa i pielęgnacja fikusa
Jaka ziemia dla fikusa sprężystego? To pytanie, które z pewnością zadają sobie wszyscy ci, którzy chcą rozpocząć przygodę z tą popularną rośliną. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ziemia żyzna i przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Należy pamiętać, aby roślinę ustawić w przestrzennym i jasnym miejscu, choć nie jest wskazane pełne słońce. Najlepiej czuje się ona za firanką, gdzie może uzyskać pełnię możliwości swojego rozwoju.
Fikus sprężysty pielęgnacja nie jest wyjątkowo trudna. Wprost przeciwnie – to roślina, która nie wymaga zbyt dużej ingerencji, by pokazać swoje piękno i zachwycać gości i domowników. Podlewanie zależy przede wszystkim od pory roku. Zimą powinno być nieco mniejsze, lato z kolei to okres intensywnego nawadniania. Fikus sprężysty ziemia musi być sucha w swojej górnej warstwie. Dopiero taka sytuacja wskazuje na konieczność podlania rośliny. W przeciwnym wypadku mogą rozwinąć się fikus sprężysty choroby, które znacznie obniżą walory estetyczne okazałej rośliny.
Rozmnażanie fikusa sprężystego można przeprowadzić za pomocą sadzonek pędowych lub też wierzchołkowych. Te drugie powstają po ścięciu wierzchołka. Sadzonki pędowe powinny mieć dwa liście, aby się przyjęły. Fikus sprężysty rozmnażanie z liścia należy przeprowadzić wiosną, gdyż tylko wtedy można spodziewać się rozgałęzienia rośliny. W obu przypadkach należy je sadzić bezpośrednio w ziemi. To, jak rozmnożyć fikusa sprężystego, nie jest rzeczą trudną. Jeśli jednak ktoś nie chce podejmować takiego wyzwania, może zakupić wymarzoną sadzonkę. Fikus sprężysty cena sadzonki waha się 20-30 złotych.
Dlaczego fikus sprężysty choruje?
Choroby fikusa sprężystego zdarzają się rzadko. To roślina, długowieczna. Podejmując się posiadania jej w swoim domu trzeba nastawić się więc na długotrwałą przygodę. Schorzenia, jakie dotykają fikusa sprężystego, wynikają najczęściej z niewłaściwej pielęgnacji. Dlatego też należy uzupełnić swoją wiedzę w najważniejsze informacje, jeszcze zanim roślina pojawi się w naszym domu. Pozwoli to uchronić ją przed chorobami, a domowników przed przykrym widokiem zniszczonej ozdoby.
Fikus sprężysty choroby liści mogą być spowodowane np. dostarczeniem zbyt dużej ilości wody lub – wprost przeciwnie – zasuszeniem podłoża. Roślina choruje również z powodu przestawienia jej w inne miejsce. Zdarza się, że fikus sprężysty jest atakowany przez różnego rodzaju szkodniki. Są one łatwe do zauważenia, dlatego też odpowiednie działania można podjąć szybko, ratując roślinę przed nieestetycznym wyglądem.
Dlaczego fikus ma żółte liście?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być dużo. Najczęstsze to wirusy oraz niedobór żelaza. Choroby fikusa sprężystego mogą powodować żółknięcie liści np. w przypadku zaatakowania rośliny przez wirusy. Najpierw zaczynają się na nich pojawiać się żółte plamy, które następnie obejmują całą ich powierzchnię. Wirusy atakują na ogół w trakcie zimnego lata lub też w przypadku zbyt dużej wilgotności. Z tego względu należy dopasować ilość wody, dostarczanej fikusowi, do jego realnych potrzeb. Braki w składnikach naturalnych uzupełnić można przy pomocy odpowiednich nawozów.
Co robić, gdy fikus gubi liście?
Przyczyn utraty liści jest wiele. Fikus sprężysty gubi liście wskutek nadmiernego podlewania lub też z braku wody. Inną przyczyną jest niedostateczna ilość składników mineralnych, patogeny grzybowe czy wirusy. W sezonie letnich upałów trzeba dostarczać roślinie znacznie więcej wody, niż w zimie. Należy jednak kontrolować stan nawodnienia gleby.
Choroby grzybowe rozpoznać można po czerwonobrunatnych plamach, pojawiających się na liściach. Reakcja musi być wówczas błyskawiczna – należy usuwać chore liście w szybkim tempie oraz opryskać roślinę fungicydem. Fikus sprężysty choroby liści mogą objawiać się również zwijaniem ich od krawędzi i odpadaniem. To skutek niedoboru potasu, który powinien być uzupełniony nawozem, zmienianym co jakiś czas.
Fikus sprężysty, często spotykane choroby liści
Fikus sprężysty choroby nie są częstą sytuacją. Niemniej jednak wyróżnić można kilka, które pojawiają się stosunkowo często, powodując zmianę koloru i sukcesywne odpadanie liści. Fikus sprężysty białe kropki oznaczają sygnał do natychmiastowego działania. To bowiem objaw szkodników, które zniszczyć mogą całą roślinę. Choroby grzybowe rozwijać się mogą z powodu nadmiernego podlewania. Jedną z nich jest antraknoza, której objawami są początkowo plamy koloru brązowego lub też brunatnego.
Z czasem liście ulegają dalszemu procesowi chorobowemu, a w końcu odpadają. Fikus sprężysty choroby liści bywają również spowodowane przez tarczniki, uaktywniające się przede wszystkim w okresie zimowym w powietrzu wysuszonym przez ogrzewanie. Aby zapobiec niechcianym gościom, należy regularnie przecierać liście rośliny. W tym celu można wykorzystać szmatkę zamoczoną w wodzie lub też specjalny preparat nabłyszczający.
Jak uratować chore drzewo fikusa?
Fikus sprężysty choroby liści to jeszcze nie powód, by pożegnać się z ulubioną rośliną. Można bowiem spróbować uratować ją poprzez zastosowanie gotowych preparatów czy też przemywanie liści szmatką zmoczoną w wodzie. Niedobór składników mineralnych warto uzupełniać nawożeniem gleby, a sam nawóz wymieniać raz na jakiś czas. Najważniejsze jednak jest zapewnienie roślinie odpowiedniej pielęgnacji. Bo to właśnie z powodu błędów w tym aspekcie rozwijają się fikus sprężysty choroby, przyczyniając się do wyniszczania okazałej rośliny.