W trosce o środowisko coraz więcej osób staje przed koniecznością zmiany źródła ogrzewania we własnym domu. Jedną z najczęściej rozważanych alternatyw jest zainstalowanie pompy ciepła, której zadaniem jest produkowanie ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Czy to rozwiązanie jest odpowiednie dla każdego rodzaju budynku? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Pompa ciepła w starym domu
Wielu klientów uważa pompę ciepła za urządzenie wykorzystywane głównie w nowych budynkach. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to sprawdza się równie dobrze w starych domach. Aby zapewnić satysfakcjonujące działanie pompy ciepła, należy odpowiednio
przygotować budynek do jej montażu. Jak możemy o to zadbać? Przede wszystkim warto dopilnować takich kwestii, jak ocieplenie budynku, wymiana okien, izolacja dachu bądź zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacji. Zapewniając odpowiednią termomodernizację budynku, umożliwiamy zainstalowanie pompy ciepła o niższej mocy – zakup jest tańszy, dzięki czemu otrzymujemy te same korzyści za mniej! Więcej informacji na temat pomp ciepła w starych domach znajdziesz tutaj: https://heatergo.pl/blog/pompa-ciepla-w-starym-domu-czy-warto-instalowac/.
Pompa ciepła w mieszkaniu
Posiadacze lokali mieszkalnych i usługowych oraz domów szeregowych nie muszą się obawiać — zainstalowanie pompy ciepła jest możliwe również w takich budynkach. Kiedy nie jesteśmy właścicielami budynku wolnostojącego, możliwe jest zainstalowanie jednostki zewnętrznej, która wygląda podobnie do klimatyzatora. Gdzie można ją umieścić? Możliwe rozwiązania to zawieszenie na ścianie budynku, umieszczenie na chodniku przy budynku, zawieszenie pod gzymsem lub ukrycie na dachu tam, gdzie nie będzie rzucać się w oczy. Możliwe jest także umieszczenie jej na balkonie. Ważne jest, aby różnica poziomów pomiędzy lokalem a pompą nie wynosiła więcej niż 2 piętra.
Pompa ciepła a duża posesja
Posesja z dużym ogrodem to idealne warunki do zamontowania gruntowej pompy ciepła. Wybór takiego urządzenia jest szczególnie korzystny na etapie planowania zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię głęboko pod ziemią, gdzie znajdująca się tam woda nie zmienia swojej temperatury. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie odwiertów w ziemi, czasami nawet powyżej 200 metrów. Dla zainteresowanych umieszczeniem pompy ciepła we własnym ogrodzie producenci oferują następujące rodzaje kolektorów gruntowych:
- wymiennik poziomy — najlepiej sprawdza się na dużych działkach, gdzie możliwe jest wydzielenie dużej przestrzeni bez nawierzchni,
- wymiennik pionowy — instalowany głębiej, zapewnia odpowiednie ogrzewanie bez względu na rodzaj gruntu przy powierzchni ziemi.
Dzięki temu możemy pozyskiwać ciepło w sposób przyjazny dla środowiska, jednocześnie ciesząc się pięknym ogrodem.
Pompa ciepła a grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Pompę ciepła można również zainstalować w przypadku, gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe lub tradycyjne grzejniki. Dla grzejników ogrzewanych wodą, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie wodnej pompy cieplnej. Jej działanie opiera się na pobieraniu ciepła ze zbiorników wodnych lub specjalnych studni głębinowych.
Ogrzewanie podłogowe to również idealne rozwiązanie do zamontowania pompy ciepła. Jest to spowodowane faktem, że ogrzewanie to rozłożone jest na szerokiej powierzchni, co zwiększa jego kontakt z powietrzem. W tym przypadku warto zatem zainwestować w urządzenie w wersji powietrznej lub gruntowej.