Buty piłkarskie – ważne elementy stroju młodego piłkarza

Buty piłkarskie – ważne elementy stroju młodego piłkarza

Fani piłki nożnej z pewnością zauważyli, czym charakteryzuje się strój piłkarski. Składa się on z kilku elementów, które mają za zadanie poprawić komfort gry w piłkę nożną, a także niekiedy przyczynia się do skuteczności, szybkości i sprawności zawodników poszczególnych reprezentacji. Przyjrzyjmy się jednemu z elementów stroju, a mianowicie butom do piłki nożnej.

Buty piłkarskie: jak wybrać idealne?

Piłka nożna zrzesza miliony osób na całym świecie, zarówno na trybunach jak i przed telewizorami zasiada wielu kibiców i jest ona najchętniej oglądanym sportem na świecie. Wpływ na skuteczność zawodników drużyny, ma również strój piłkarski. Ważnym elementem charakterystycznego ubioru piłkarzy są buty do piłki nożnej. Czy istnieją idealne buty piłkarskie? Owszem takie buty, mogą istnieć, ale są to kwestie indywidualne. Buty piłkarskie, tak jak każde inne należy dopasować do własnego rozmiaru, a także sprawdzić, jakie jest ich przeznaczenie, czyli podłoże, na jakim zamierzamy grać. Pierwsze buty do piłki nożnej dla dzieci mogą być nawet na rzepy, a to, jaką markę, rodzaj i styl wybierzemy, czy będziemy kierować się wyłącznie wygodą, czy trendami, zależy tylko od preferencji. Dobierając korki piłkarskie, pamiętajmy również o pozycji, którą zajmujemy na boisku. Jeśli jesteśmy bardziej w pozycji atakującej, wybierzmy buty o dużej przyczepności, jeśli gramy w pozycji ofensywnej, idealne będą buty o zaokrąglonym kształcie z wieloma kołkami. Zwiększy to naszą skuteczność, szybkość i zwrotność na boisku piłkarskim.

Kilka rodzajów butów piłkarskich

Ze względu na podłoże, na jakim gramy, możemy rozróżnić kilka rodzajów butów do gry w piłkę nożną. Zobaczmy, jakie rodzaje obuwia piłkarskiego są nam proponowane:

  • lanki – są to buty piłkarskie przeznaczone do gry na naturalnej powierzchni. Charakterystyczne są dla nich gumowe lub plastikowe wystające korki wbudowane na stałe.
  • Wkręty – są to buty przeznaczone do gry na grząskim terenie, tutaj korki, nie są przymocowane na stałe do podeszwy, lecz są wkręcane. Wykonane są zazwyczaj z metalu, co pozwala na dużą przyczepność do podłoża.
  • Turfy – gra się w nich na oblodzonej powierzchni lub sztucznej murawie. Idealne do takiej nawierzchni są właśnie turfy. Mają one dużo więcej wystających korków, a podeszwa jest gumowa.
  • Halówki – to również buty do gry w piłkę nożną, ale pod dachem. Mają podeszwy z kauczuku, lub gumy, co gwarantuje lepszą przyczepność do parkietu.

Kiedy wiemy już, jakie korki są przeznaczone do konkretnych nawierzchni, możemy śmiało wybrać najlepsze dla siebie buty piłkarskie i bez wahania zdecydować się na któreś z powyższych.

Inne niezbędniki piłkarskie

Atrybuty piłkarza, to nie tylko buty, choć to bardzo ważna część garderoby. Nie można jednak pominąć w zestawieniu rękawic bramkarskich. Są to specjalne rękawice bramkarskie, dla osoby, która pełni rolę obrońcy bramki, czyli bramkarza. To jedna z ważniejszych roli na boisku, to również od bramkarza zależy, z jakim wynikiem zakończy się mecz. Warto zatem, kupić idealnie dopasowane rękawice bramkarskie. Ostatnim i chyba najważniejszym elementem są piłki do piłki nożnej. To przecież o piłkę chodzi w tej zespołowej grze. Piłki nożne występują w różnych rozmiarach i dobiera się je do wieku i zaawansowania w sport, jakim jest piłka nożna.