Budujemy kurnik z płyt OSB krok po kroku!

Budujemy kurnik z płyt OSB krok po kroku!

Jajek, pochodzących z własnego gospodarstwa, nie sposób porównać do tych, które znaleźć można na sklepowych półkach. Dlatego też kurnik z płyty OSB wydaje się najlepszym pomysłem dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć przygodę z własną hodowlą i nie boją się samodzielnej budowy kurnika własnymi rękami. Takich osób jest naprawdę wiele. Powoli zaczynamy doceniać zdrową żywność i omijać szerokim łukiem produkty wypełnione antybiotykami i szkodliwą dla organizmu chemią. Płyty OSB to materiał tani, a zarazem estetyczny. Można z niego wyczarować dom dla kur, który może stać się nawet ozdobą przydomowego ogrodu.

 

SPIS TREŚCI:

  1. Budowa kurnika z płyt OSB
  2. Jak zaprojektować kurnik z drewna lub płyt OSB?
  3. Budowa kurnika z OSB w kilku krokach
  4. Budowa kurnika z OSB krok 1
  5. Budowa kurnika z OSB krok 2
  6. Budowa kurnika z OSB krok 3
  7. Budowa kurnika z OSB krok 4
  8. Dlaczego warto wybrać płyty OSB do budowy kurnika?
  9. Dlaczego płyta OSB będzie idealnym materiałem?

Budowa kurnika z płyt OSB

Budowa kurnika dla kur to wbrew pozorom stosunkowo niewielki projekt. Nie trzeba tutaj fachowego sprzętu, rozległego placu budowy i profesjonalnej ekipy. Choć konstrukcja kurnika przydomowego nie powinna przysporzyć większych problemów, smykałka do robót budowlanych i umiejętności techniczne mogą tutaj odegrać znaczącą rolę. Nagrodą jednak będą posiłki z ekologicznych jajek, ograniczenie zakupów i uzyskanie wartościowego nawozu. Czego chcieć więcej? Na pewno płyt OSB, które przydadzą się do budowy.

Kurnik z płyty OSB to ciekawa alternatywa dla budynków z cegły czy drewna. Znajduje ona coraz więcej zwolenników wśród tych, którzy planują założyć własną hodowlę kur. Budowa przydomowego kurnika z tego materiału pozwoli obniżyć koszty, ale nie wpłynie na jakość ostatecznego efektu. Wprost przeciwnie, może on przejść nasze oczekiwania, okazując się idealnym rozwiązaniem dla pożytecznych ptaków i źródłem satysfakcji dla wszystkich tych, którzy podejmą wyzwanie budowlane.

budowa przydomowego kurnika

Jak zaprojektować kurnik z drewna lub płyt OSB?

Budowa kurnika przydomowego może być świetną przygodą. Warto podejść do niej zadaniowo i nie przejmować się początkowymi porażkami, jeśli takie wystąpią. Zanim jeszcze zajmiemy się wierceniem, skręcaniem i przykręcaniem, należy zastanowić się nad tym, jak budowla ma wyglądać. Projekty kurników przydomowych można stworzyć samodzielnie. Niemniej jednak wymaga to nieco czasu i poświęcenia, ale również i umiejętności.

Trzeba bowiem wziąć pod uwagę szereg ważnych aspektów, dokładnie oszacować wymiary, policzyć niezbędny materiał i zdecydować o konkretnym wyglądzie naszego kurnika. Nic dziwnego, że budowa kurnika przydomowego projekt może spędzać sen z oczu tym, którzy nie zajmują się zawodowo tego typu rzeczami. Dlatego też planując kurnik przydomowy projekt można oprzeć na tych, które dostępne są w Internecie. Dzięki temu zyskamy szereg przystępnych wskazówek, a do naszego projektu nie wkradnie się błąd, który mógłby negatywnie rzutować na stabilność i jakość całej konstrukcji.

jak zbudować kurnik

Budowa kurnika z OSB w kilku krokach

Do budowy kurnika na 10 kur nie potrzeba wiedzy architekta – to nie jest wieżowiec. Dlatego też nie musisz planować tygodni urlopu i ciężkiej pracy. Wystarczy zapoznać się z kolejnymi krokami, by wkrótce móc cieszyć się własnymi kurami i ich domem.

Budowa kurnika z OSB krok 1

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwią kurniki przydomowe, budowa jednak powinna się rozpocząć nie od materiałów, ale od wyboru odpowiedniego miejsca. Bowiem to właśnie ono warunkuje sukces całego przedsięwzięcia. Staraj się zrezygnować z terenów podmokłych, co pozwoli w przyszłości uniknąć wielu problemów, np. z wilgocią. Kurnik z OSB powinien obejmować również umiejscowienie wejścia. Nie można bowiem ptaków narażać na przeciągi i ulewne deszcze. Co zrobić, aby uniknąć tego typu wpadki? Najlepiej umieścić wejście od strony wschodniej.

Budowa kurnika z OSB krok 2

Jak zbudować kurnik przydomowy? Warto zacząć do wylania fundamentu. To ważny krok niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie powstawała budowla. Fundament pozwoli ochronić ją przed wilgocią i będzie stanowił silną podstawę konstrukcji. Również kurnik z płyty OSB powinien posiadać fundament. Teraz budowa kurnika może już ruszyć pełną parą. Aby móc działać swobodnie, należy wcześniej przygotować wszystkie materiały. W ten sposób praca nie będzie przerywana co chwila koniecznością zakupienia dodatkowych towarów.

Budowa kurnika z OSB krok 3

Kurnik przydomowy wymiary powinny odnosić się do naszych możliwości przestrzennych, ale również i brać pod uwagę wymogi ptaków. Można uznać, że na 1 m² kwadratowym powinno mieścić się nie więcej, niż dwie kury. Kurnik musi posiadać również okno, wychodzące najlepiej na wschód, co zapewni odpowiednie oświetlenie wnętrza. Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę, tworząc przydomowy kurnik projekty. Samą budowę trzeba rozpocząć od pocięcia płyt i przygotowania wspomnianych wcześniej otworów.

Płyty OSB trzeba złączyć przy pomocy wkrętów pod kątem 90 stopni tak, by powstał prostopadłościan. Powinien on zostać umieszczony na fundamencie, choć zaleca się również zamocowanie ich na drewnianych słupach, by odizolować płyty OSB od podłoża. Do tych słupów można już przymocować konstrukcję kurnika. Teraz pozostaje jeszcze zrobienie dachu, który musi przykrywać każdy kurnik jak zbudować dach? Dach może wspierać się na drewnianych krokwiach. Płyty OSB powinny być zabezpieczone przed wilgocią przy pomocy papy termoogrzewalnej lub też wełny mineralnej. Ocieplenie należy przewidzieć również w pozostałej części kurnika.

Budowa kurnika z OSB krok 4

To jeszcze nie wszystkie informacje odnośnie tego, jak zbudować kurnik. Mamy już konstrukcję, ale warto również pomyśleć o wyposażeniu. Z listewek należy zrobić drabinki, rozciągające się na całą długość płyty. Nie może tu również zabraknąć poideł i karmników. Pomimo światła słonecznego, trzeba także pomyśleć o sztucznym oświetleniu wnętrza. Przyda się ono w ciemniejsze dni i długie zimowe wieczory.

kurnik z płyty osb

Dlaczego warto wybrać płyty OSB do budowy kurnika?

W ten sposób powstał nasz wymarzony kurnik budowa nie pochłonęła zapewne zbyt wielu środków finansowych. To jedna z największych zalet materiału, który wykorzystaliśmy. Kurnik z płyty OSB jest wersją ekonomiczną, a zarazem bardzo wytrzymałą. To główna cecha tego typu materiału. Dzięki temu, że płyty OSB są lekkie, nie stanowią zbytniego obciążenia dla całej konstrukcji. Co więcej, są one odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak np. wilgotność czy też zmiany temperatur. Dobrze zakonserwowana płyta wytrzyma zarówno silne mrozy, jak i wakacyjne upały. Konserwacji tej nie trzeba przeprowadzać zbyt często. To idealny materiał na kurnik przydomowy budowa nie generuje bowiem kosztów tak wysokich, jak np. podczas wykorzystania samego drewna, a efekt estetyczny może zaskoczyć niejednego sceptyka.

jaja od własnych kur

Dlaczego płyta OSB będzie idealnym materiałem?

Pyta OSB to materiał budowlany powszechnie dostępny i stosunkowo niedrogi. Do budowy kurnika będziemy potrzebowali około 10 płyt OSB w zależności od rozmiaru. Płyta OSB cechuje się dobrymi parametrami, jeśli chodzi o odporność na warunki atmosferyczne, dobrze tłumi dzięki i jest prosta w obrócę.

Projektując kurnik ważne jest również o jego wykończenie. Sama płyta OSB to może być za mało. Warto zainwestować w dodatkowe ocieplenie konstrukcji, możemy je wykonać wełną mineralną. Podobnie pokrycie dachowe, dobrze wykonany dach będzie zapobiegał dostawianiu się wilgoci do domku dla kurczaków. Zdaniem naszej redakcji, każdy kto umie obsługiwać piłę tarczową i ma trochę wyobraźni jest w stanie zbudować mały kurnik własnymi rękami.