Brake fading – czym jest zjawisko fadingu i dlaczego jest groźne?

Brake fading – czym jest zjawisko fadingu i dlaczego jest groźne?

Jazda samochodem wymaga dużej koncentracji i stałej obserwacji otoczenia. Sytuacja na drodze może zmienić się bardzo dynamicznie, dlatego zawsze musimy być czujni, aby w razie potrzeby zahamować. Poza refleksem kierowcy ważne jest również auto, które musi z nami współpracować. Brake fading to zjawisko, które może zdarzyć się równie niespodziewanie i stworzyć realne zagrożenia dla nas i otoczenia.

Co to jest zjawisko fadingu?

Brake fading to dosłownie „zanik hamulców”. Zjawisko polega na chwilowym i niespodziewanym zaniku siły hamowania wynikającym z przegrzania układu hamulcowego. Brake fading pojawia się nagle i może wystąpić nawet w zupełnie nowym, niewyeksploatowanym samochodzie. Zjawisko ma charakter przejściowy i znika równie szybko, co się pojawiło. Objawia się to w taki sposób, że kierowca jadący samochodem czuje, że pojazd prawie w ogóle nie zwalnia, mimo mocnego wciśnięcia pedału hamulca. Zjawisko fadingu może być bardzo niebezpieczne szczególnie w sytuacjach, kiedy poruszamy się z wysoką prędkością, a nie jesteśmy w stanie zatrzymać pojazdu.

Przyczyny występowania brake fadingu

Hamulce tracą zdolność prawidłowego hamowania pod wpływem zbyt wysokiej temperatury w układzie. Zjawisko brake fadingu ma miejsce zazwyczaj, kiedy klocki i tarcze hamulcowe rozgrzewają się do ponad 200 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura powoduje gromadzenie się gazów, które pod wpływem ciśnienia tworzą warstwę pomiędzy klockami a tarczami, uniemożliwiając pełen docisk między nimi. Wydzielone ciepło gromadzi się nierównomiernie w elementach układu, czego efektem jest właśnie brake fading. 

Przyczyną wystąpienia zjawiska może być również zagotowanie płynu hamulcowego. Ciecz jest silnie higroskopijna i nawet niewielka ilość wody, która przedostanie się z zewnątrz do pojemnika, powoduje zmianę temperatury wrzenia. Zagotowana substancja wydziela powietrze, które zaburza pracę pompy hamulcowej i uniemożliwia prawidłowe zatrzymanie pojazdu.

W jakich sytuacjach występuje brake fading?

Na zjawisko fadingu są szczególnie narażone pojazdy o dużej masie własnej oraz te posiadające mocny silnik, jak samochody sportowe, które często osiągają wysokie prędkości. Zanik hamowania może pojawić się również w zwykłych osobówkach. Ryzyko wystąpienia brake fadingu jest duże podczas zbyt dynamicznej jazdy, kiedy często gwałtownie hamujemy i ponownie przyspieszamy do dużej prędkości. Brak płynności w jeździe sprawia, że praca układu hamulcowego zostaje zaburzona, co skutkuje szybkim przegrzewaniem się podzespołów.

Zjawisko fadingu może wystąpić podczas hamowania awaryjnego z dużej prędkości oraz podczas jazdy po górzystym terenie, szczególnie w trakcie zjazdów w dół, które wymagają od kierowcy stałego naciskania pedału hamulca w celu kontrolowania szybkości toczącego się pojazdu. Dodatkowo zanikowi hamowania sprzyjają wytarte klocki i tarcze hamulcowe. Wyeksploatowane elementy nie są w stanie przyjąć tak dużo energii jak nowe części, przez co ryzyko nadmiernego przegrzania się układu jest znacznie większe.

Jak zapobiec zjawisku „zanikania hamulców”?

Brake fading to zjawisko, którego nie zawsze da się uniknąć. Może wystąpić w zupełnie nowych, sprawnych pojazdach przy prawidłowej technice jazdy i nie zawsze oznacza, że coś jest nie tak. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki prowadzimy nasze auto i starać się zachować płynność przy zmianach prędkości i hamowaniu. Aby nie obciążać nadmiernie układu hamulcowego podczas jazdy po mieście, gdzie często zwalniamy przed światłami lub przejściami dla pieszych, zaleca się hamowanie silnikiem. Przy stosunkowo niskich prędkościach nie jest to trudne, a dodatkowo odciąża klocki i tarcze hamulcowe, i nie powoduje ich zbyt szybkiego zużywania.

Ogromne znaczenie w minimalizowaniu ryzyka wystąpienia brake fadingu ma również regularna wymiana części eksploatacyjnych. Klocki i tarcze hamulcowe to elementy, które wycierają się z upływem pokonanych kilometrów i jest to nieuniknione. Cykliczne przeglądy samochodu pozwolą na szybkie dostrzeżenie powstałych zniszczeń i wymianę części, zanim staną się całkowicie bezużyteczne.

Jeśli jako kierowca dziennie pokonujesz wiele kilometrów i często wyruszasz w długie trasy, postaw na części zamienne o wysokiej jakości, które posłużą Ci przez długi czas. Wpłynie to nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo Twoje, pasażerów i osób trzecich. Części samochodowe do układu hamulcowego dla wielu modeli pojazdów od zaufanych producentów znajdziesz w asortymencie nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com