5 sposobów na zmianę zewnętrznego wyglądu domu

5 sposobów na zmianę zewnętrznego wyglądu domu

Oprócz oczywistych korzyści związanych z estetyką domu i posesji, zmiana wyglądu zewnętrznego budynku jest również bardzo praktyczna. Może mieć duży wpływ na jego wartość, gdy przychodzi czas na sprzedaż. Często również wprowadza pewne usprawnienia np. w zakresie termoizolacji czy trwałości elewacji. Sprawdź dlaczego warto czasem zwrócić większą uwagę na swoje okna lub jak wykorzystać dobrej jakości farby fasadowe.

1. Odnów okna

Wymiana zniszczonych, starych okien domu na znacznie nowoczesne wersje z ramami np. w kolorze ciemnego brązu natychmiast zmieni wygląd każdego budynku. Poprawi również komfort jego użytkowania – nowe okna skutecznie ograniczają straty ciepła, obniżając tym samym wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w wymianę stolarki okiennej, możesz po prostu je odnowić, malując ramy i kupując nowe uszczelki. W ten sposób też odmienisz postrzeganie całej elewacji Twojego domu.

2. Zmień kolor drzwi

Drzwi wejściowe to element, który w naturalny sposób nadaje zewnętrznej stylistyce budynku odpowiedni charakter. Piękne drewniane lub nowoczesne z przeszkleniami drzwi zewnętrzne mogą stanowić najważniejszy punkt fasady domu. Podobnie jak w przypadku okien – nie musisz wymieniać je na nowe. Często wystarczy odmalować drzwi, najlepiej dostosowując kolor do barwy bramy garażowej. Nie bój się odważnych odcieni. Intensywna czerwień, jasny niebieski, czy nawet pełen energii żółty to nieszablonowe wybory, które mogą sprawdzić się w przypadku wielu budynków.

3. Odmaluj fasadę

Dziś w sklepach bez problemu znajdziesz wysokiej jakości farby fasadowe, które prawdopodobnie w największym stopniu odmienią wygląd zewnętrzny domu. Malowanie to najlepszy sposób na odświeżenie elewacji. Wybierz produkt, który wyróżnia się dobrą przyczepnością do podłoża i jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Nie martw się paletą kolorów – na pewno z łatwością wybierzesz farby fasadowe w swoim ulubionym odcieniu, które sprawdzą się na zewnętrznych ścianach domu.

4. Dodaj oświetlenie

Dziś podświetlenie numeru budynku to już za mało. Właściciele nowoczesnych budynków coraz częściej sięgają po nieszablonowe rozwiązania w zakresie oświetlenia elewacji. Układają np. taśmy LED w podsufitce, które rzucają piękny blask na ściany domu. To nie tylko poprawia estetykę, ale także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

5. Zbuduj bramę

Nie mamy tutaj na myśli wjazdu do garażu. Murowany lub drewniany płot w połączeniu ze zbudowaną z drewna bramą nad chodnikiem do domu (pewnego rodzaju pergolą) może tworzyć świetne wrażenie – sprawia, że nawet małe podwórko przed domem wydaje się zdecydowanie większe. Świetnie sprawdza się również jako podstawa dla pnących roślin.