Spacer po Trójmieście

Nie ma w Polsce drugiej takiej grupki. Nie ma miejsc, w których z jednym krokiem możemy znaleźć się w innym mieście. Trójmiasto daje nam tę możliwość. Miejsca noclegowe, knajpy, restauracje, usługi, plaże – to wszystko jesteśmy w stanie mieć tu bez żadnego środka lokomocji poza rowerem i własnymi nogami. Nie dziwi więc fakt, że bardzo dużo osób przyjeżdża tu pociągami, ponieważ samochód jest niepotrzebny. Sam obszar ponad 400 km kwadratowych brzmi rozlegle. Naprawdę jest przystępny i to niewątpliwe.

Mając obawy o noclegi, Trójmiasto od razu uspokaja, już kilkadziesiąt kilometrów przed tym metropolitarnym ośrodkiem mamy znaki i wskazówki do hoteli, pensjonatów czy prywatnych domów oferujących pokoje. Im jesteśmy bliżej, tym bardziej dostajemy po oczach banerami i reklamami hotelowymi. Niestety trzeba przyznać, że to nieco psuje nam efekt estetyczny, ale takie są czasy i komercji się nie oszuka.

Najbardziej jest ona odczuwalna w Sopocie. Oczywiście nie można powiedzieć, że to miasto jest w jakiś sposób skrzywione czy zepsute. Jedynym skrzywieniem jest tu krzywy budynek na głównym deptaku. No właśnie – deptak. Ogromne miejsce i ogromna ilość turystów. Wybierając się tu na spacer na cały dzień, musimy liczyć się z tym, że dobrze zjemy i spróbujemy naprawdę ciekawych rzeczy. Jednak musimy tez liczyć pieniądze. Sopot z całego trójmiasta jest chyba najdroższy, dlatego trzeba mieć na uwadze swoje finanse, kiedy wybieramy się na całodzienne zwiedzanie oraz nie mamy zaplanowanego posiłku w restauracji hotelowej. Zwykła kiełbaska na plaży kosztuje tu 20 złotych, ale czymże jest ta kwota wobec atmosfery, jaką tu otrzymujemy?

Wiele osób się zachwyca, inni karcą niektóre miejsca nie tylko w Sopocie, ale w całym Trójmieście. Najczęściej zarzuty dotyczą czystości plaż i estetyki obecnej tu infrastruktury. Prawda leży gdzieś pośrodku. Niektóre elementy za taką ceną mogłoby być bardziej zadbane. Z drugiej zaś strony trudno jest nad wszystkim zapanować, jeżeli codziennie przez jedno miejsce przewija się kilka tysięcy ludzi, a optymistyczne założenia o tym, że większość miała do czynienia z ogładą i kulturą są tylko optymistycznymi założeniami i tyle w temacie.

Trójmiasto jednak ma więcej pozytywów i dlatego należy je odwiedzić. Zostać tu przynajmniej na kilka dni i łykać nieco komercji, której w sumie też potrzebujemy, aby czuć, że dobrze się bawimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>