Kąty Rybackie – trochę historii

Położone w województwie pomorskim Kąty Rybackie to wieś rybacka, gdzie mieści się port morski oraz dwie przystanie, atrakcyjne dla turystów ze względu na szerokie, piaszczyste plaże. Interesujący teren Mierzei Wiślanej oraz stosunkowo niedaleka odległość Kątów Rybackich od Trójmiasta oraz Krynicy Morskiej spowodowały, że od lat jest to popularna miejscowość wypoczynkowa. Funkcjonuje tutaj rozbudowana baza noclegowa (meteor-turystyka.pl), pozwalająca w wygodny i komfortowy sposób spędzić urlop lub krótszy wypad nad morze.

Historia Kątów Rybackich

Informacje o tej rybackiej wsi pojawiają się w zapisach z roku 1643. Pierwszy dworek postawił w Kątach Rybackich kupiec angielski – H. Wilhelm Ramsay w 1680 roku. Stopniowo wieś, połączona jeszcze wtedy ze Sztutowem, rozbudowywała się, głównie pod kątem budynków potrzebnych rybakom: szop rybackich czy karczmy. Dopiero w 1808 roku Kąty Rybackie oddzieliły się od Sztutowa, działając już jako osobna wieś. Popularność wśród turystów zdobyła po I wojnie światowej, kiedy stopniowo zaczęła rozwijać się tutaj baza noclegowa pod potrzeby gości. Zniszczone w trakcie II wojny światowej Kąty Rybackie, w trakcie odbudowy powojennej, postawiły głównie na rozwój miejscowości pod kątem turystyki. Dziś znane są także z największego istniejącego tutaj rezerwatu kormorana czarnego (wikipedia.org), znakomicie czującego się na tych terenach oraz Dni Rybaka, organizowanych co roku w dzień świętego Piotra i Pawła, będących patronami tego morskiego rzemiosła i przyciągających przedstawicieli tego zawodu oraz gości z całej Polski.

Stałą atrakcją wioski jest muzeum gromadzące stare łodzie rybackie, m. in. czółna, dłubanki oraz 10-metrowy barkas używany przez rybaków w trakcie połowów w Zalewie Wiślanym. Ze względu na zniszczenia wojenne niewiele ostało się w Kątach Rybackich zabytków. Istniejący niedaleko w Sztutowie kościół parafialny świętego Wojciecha zbudowany został na początku XX wieku, a most zwodzony na Wiśle Królewieckiej pochodzi z 1934 roku. Turystów przyciągają tutaj raczej czyste, niezmienione jeszcze nadmiernie ludzką ręką tereny zielone, rezerwat kormoranów, które rozmnożyły się w ostatnich latach tutaj tak licznie, że zagrażają populacji ryb oraz spokojnie, czyste i piaszczyste plaże.

Noclegi Kąty Rybackie

Turyści szukający miejsc wypoczynkowych w Kątach Rybackich znajdą odpowiednią infrastrukturę, pozwalającą zarówno na spędzenie tutaj weekendu, jak i dłuższego pobytu. Najpopularniejsze są tutaj pokoje gościnne w kwaterach prywatnych i willach, specjalnie zbudowanych z myślą o turystach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>