Czarna Góra na piesze wycieczki

Czarna Góra i okolice są doskonale znane wszystkim narciarzom i miłośnikom białego szaleństwa. Od 20 lat funkcjonuje tu jeden z największych w Sudetach ośrodków narciarskich. 10 kilometrów tras narciarskich o różnej skali trudności oraz świetnie przygotowana baza noclegowa i infrastruktura, przyciągają wielu turystów w sezonie zimowym – nie tylko w okresie zimowym przyciąga do siebie inna górska miejscowość – Krościenko (o czym tu).

Czarna Góra i Masyw Śnieżnika (więcej) to także ciekawe miejsce w okresie od wiosny do jesieni. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Powody do zadowolenia z całą pewnością będą mieli miłośnicy pieszych wycieczek. Już w XVIII wieku Masyw Śnieżnika, wtedy jeszcze Glatzer Schneeberg (bo tak brzmi niemiecka nazwa) był bardzo modnym celem wędrówek. Także i dziś szlak na najwyższy szczyt Kotliny Kłodzkiej jest najczęściej wybieraną trasą.

Każdy kto przyjedzie w okolice Czarnej Góry, będzie pod ogromnym wrażeniem przepięknej panoramy Kotliny Kłodzkiej, nienaruszonej przyrody i wielu atrakcji, które można spotkać na szlaku. Przez Masyw Śnieżnika wytyczona jest gęsta sieć szlaków. To, jaki należy wybrać, zależy od miejsca, które wybraliśmy na nasze noclegi (spis). Czarna Góra to ośrodek narciarski koło wsi Sienna na Przełęczy Puchaczówka, innymi popularnymi bazami wypadowymi są tutaj: Międzygórze, Kamienica, Stronie Śląskie, Gierałtowo czy Nowa Morawa.

Bardzo ciekawą trasą prowadząca przez największe atrakcje okolicy jest pętla z Przełęczy Puchaczówki (Siennej) przez Czarną Grę, Schronisko na Śnieżniku, Międzygórze – z powrotem do Przełęczy. Aby przejść tę trasę trzeba pokonać około 22 km. Trasa wiedzie przez bardzo zróżnicowany teren, mamy tu strome podejścia (pod Czarną Górę i Masyw Śnieżnika), ale i zejścia i fragmenty prowadzące po płaskim terenie. Droga powinna zając od 6 godzin, nawet do całego dnia. Oczywiście wszystko zależy od tempa marszu i przerw, a tych za pewnie można zrobić bardzo dużo, bowiem przez cały czas towarzyszą nam niesamowite widoki i malownicze krajobrazy. Aby wejść na ten szlak należy na Przełęczy Puchaczówka wstąpić na czerwoną trasę.

Dla mniej zaawansowanych turystów warto polecić czerwoną trasę z Międzygórza na Masyw Śnieżnika (czyli tylko fragment powyżej posianej drogi). Ta najpopularniejsza droga do schroniska na Śnieżniku i sam szczyt nie powinna zając więcej niż 2,5 godziny. Także tu można podziwiać przepiękna panoramę Kotliny Kłodzkiej. Trasa jest łagodna i dobrze oznakowana, a podążanie nią to czysta przyjemność.

4 komentarzy

  1. @Tymoteusz na to pytanie masz odpowiedź już w pierwszym zdaniu – „doskonale znane wszystkim narciarzom i miłośnikom białego szaleństwa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>